Положителният старт на търговията на американските фондови борси и евентуалното смекчаване на търговския спор между САЩ и Китай се отразиха благоприятно на европейските фондови пазари във вторник. Според различни информации САЩ и Китай искат да възобновят търговските преговори помежду си.
Общоевропейският индекс EuroStoxx 50 отчете покачване с 0,38% до 3525,49 пункта. Юли беше силен за бенчмарка, който приключи месеца с плюс от 3,8%.
За британския FTSE 100 във вторник повишението бе с 0,62% до 7748,76 пункта, а френският Cac 40 добави 0,37% до 5511,30 пункта.
За германския водещ индекс Dax ръстът не бе толкова убедителен – повишение с 0,06 на сто до 12 805,50 пункта. Благодарение на силното си представяне през юли обаче бенчмаркът отчете ръст от 4,1 на сто – най-добрия месец от април насам.
Инвеститорите приветстваха също така факта, че макар японската централна банка да промени съвсем леко своята ултра-експанзионистична парична политика, тя не затегна политиката срещу страховете на някои пазарни участници. През тази седмица се очакват решения за лихвени проценти и в Обединеното кралство и САЩ.
Днес имаше новини и от макро средата. Икономиката на еврозоната е нараснала с 0,3% през второто тримесечие, след като през предходните три месеца беше отчетен ръст с 0,4%, а очакванията бяха сега да бъде запазен растежа. Това е най-слабият темп на разширяване на БВП от второто тримесечие на 2016 г.
Същевременно стана ясно, че темпът на инфлацията в еврозоната се е ускорил през юли, след като достигна 2,0% през предишния месец. Прогнозните данни са тя да е стигнала ниво 2,1% през седмия месец на годината, сочат предварителните оценки на европейската статистическа служба Евростат. Ръстът на потребителските цени в еврозоната през последните три месеци се запазва на нива около така желаната инфлационна цел, преследвана от Европейската централна банка (ЕЦБ). Ако предварителните данни на Евростат бъдат потвърдени при четенето по-късно през месеца, то това би било най-високото ниво на инфлацията за региона от декември 2012 г., т.е. над петгодишен връх.
От гледна точка на отделните сектори търсени бяха компаниите от добивната промишленост. Съответният индекс се повиши с 1,24%. Петролният бенчмарк беше вторият по ръст на Стария континент - с повишение от 0,87%.
Подкрепа оказаха и резултатите на британската петролна компания BP, която увеличи печалбата си по-значително, отколкото се очакваше от пазара. Акциите на BP поскъпнаха с 1,38%.
Най-слабият сектор днес бе този на търговците на дребно с минус от 0,54%.
Вижте и коментара на финансовия анализатор Сандра Килхоф пред Bloomberg TV Bulgaria!