Европа ще се нуждае от огромни количества природен газ и ще има увеличение на доставките и от Русия, и на втечнен газ и от Норвегия. Тази прогноза направи изпълнителният директор на австрийската OMV Райнер Зеле в интервю пред ТАСС.
Европейската промишленост има нужда от евтин газ, за да запази конкурентоспособността си, посочва още той и допълва, че пазарът ще определи какъв газ, какви количества и от къде ще бъде доставян.
Австрийската компания е един от финансовите акционери на "Северен поток" 2 . Зеле обяснява интереса към проекта с желанието да диверсифицира доставките. В момента OMV има достъп до руския природен газ само през трасето през Украйна, а "Газпром" нееднократно заявява, че ще спре транзита през страната след 2019 година.
"Всяка допълнителна тръба повишава сигурността на Европа", коментира още ръководителят на австрийската компания.
"Северен поток" 2 обаче не е еднозначно приеман от съседните на Австрия държави. В Полша например смятат, че проектът е политически, а не икономически, ще повиши зависимостта на Европа от руския природен газ и реално ще наруши сигурността на Стария континент. Подобна е позицията и на европейските институции, но газопроводът има своя голям защитник - Германия.
Но Зеле обвинява именно Украйна в политика срещу "Северен поток" 2, за да защити своите приходи от транзитни такси. Страната може да загуби годишни приходи за около 3 млрд. долара, ако спре транзитът на руския природен газ.
"Всички критици се страхуват от конкуренцията, а нашата тръба ще я поддържа, а и няма защо да се боим от конкуренцията. На някого му се иска да запази доходите си от транзита, защото таксите не са конкурентни", обяснява Райнер Зеле.
В своето интервю той коментира и евентуални санкции срещу газопровода за каквито вече се заговори в САЩ, определяйки ги като "несправедлива стъпка". Зеле допълва, че е "несправедливо да се наказват инвеститори, които нищо лошо не са направили" и ще очаква и отговора на европейските политици.
За защитни мерки при санкции срещу "Северен поток" 2 вече намекна комисарят по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович.
преди 6 години Сложих минус и обяснявам защо: Ново трасе е нужно на едната страна от пазара, без която, доставките за същия пазар силно ще се затруднят и сериозно ще поскъпнат /на доставчика, т.е. Русия/. Не иска да я изнудват некоректни транзитьори. Немачко също иска повече и по-евтино, което значи, директно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години След като газа от Русия е проблем за Европа, да се спре всичкия газ внасян от там.Не само от северен поток но и от Украйна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години След като газа от Русия е проблем за Европа, да се спре всичкия газ внасян от там.Не само от северен поток но и от Украйна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Аз пък се чудя, през България що го спряха проекта, като ще имат нужда от газ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ами да разширят трасетата през Украйна. Къде е точно проблемът да се купува повече газ през УКрайна?! Кому е нужен поредния мегаломански проект в Северно море?!, освен на политическите корупционни кръгове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар