България продължава да заема трето място сред страните от Европейския съюз (ЕС) по най-ниско съотношение на държавния дълг спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на 2018 г., показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
За периода януари-март съотношението на държавния дълг на България към БВП достига 24,1% спрямо 25,4% през последното тримесечие на 2017 г. През същия период на миналата година съотношението е било още по-високо – 28,2%.
Дългът намалява и като стойност и на тримесечна, и на годишна база – до 24,1 млрд. лева през първото тримесечие. Това е с 964 млн. лева по-малко спрямо последните три месеца на миналата година, но с цели 2,6 млрд. лева по-малко спрямо периода януари-март на 2017 г.
Страните с най-ниско съотношение на дълга към БВП за първото тримесечие на годината продължават да са Естония (8,7%) и Люксембург (22,2%).
В 14 страни членки размерът на държавния дълг надхвърля 60% от БВП (държавен дълг под 60% от БВП е един от числовите критерии за членство в еврозоната - бел. ред.). Най-високо продължава да е съотношението в Гърция (180,4%), Италия (133,4%) и Португалия (126,4%).
На тримесечна база 12 страни членки отчитат ръст на съотношението, а 16 – спад. Най-голямо повишение е регистрирано в Белгия (+2,9 пр.п.), Гърция (+1,8 пр.п.), Италия (+1,6 пр.п.), Словения (+1,4 пр.п.) и Чехия (+1,1 пр.п.), а най-голямо понижение – в Латвия (-4,4 пр.п.), Литва (-3,5 пр.п.), Кипър (-2,8 пр.п.) и Швеция (-2,6 пр.п.).
На годишна база обаче резултатите изглеждат доста по-различно. Гърция е единствената страна, която отбелязва ръст на дълга си спрямо БВП – с 2,7 пр.п., а останалите 27 държави регистрират спад. Най-голям е той в Кипър (-11,3 пр.п.), Ирландия (-6,5 пр.п.) и Хърватска (-6,4 пр.п.).
През първото тримесечие на годината средното съотношение на дълга към БВП в ЕС като цяло намалява леко – от 81,6% до 81,5% през предишното тримесечие. На годишна база обаче понижението е от 2,1 пр.п.
В еврозоната съотношението на държавния дълг към БВП също намалява – с 0,1 пр.п. на тримесечна база до 86,7%. На годишна база също се отбелязва понижение от 2,4 пр.п.
преди 6 години Обикновен комунизъм. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не бе пич, радваме се... докато можем, щото като влезем в ЕЗ такава ниска задлъжнялост ще е само мечта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не знам как една безспорно добра новина можете да я обърнете на обиди и апокалиптични сценарии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ЕС! Дори не ЕЗ!И за чий х** ни е еврозона? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години По-евтино ще ни излезе паметник в борисовата да му направим на вожда от колкото да го оставим да ни вкара той в ЕЗ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години КОМЕНТАРЪТ Е ИЗТРИТ ЗАРАДИ НАЛИЧИЕ НА ОБИДИ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години С това ни обработват ,за да вземат още заеми навярно отговор Сигнализирай за неуместен коментар