Година след присъединяването си към групата на Световната банка, Кристалина Георгиева казва, че е „щастлив главен изпълнителен директор“.
Тя споделя, че е удовлетворена, че финансовата стабилност на банката е рекордно висока.
„Имаме ресурси да вършим работата си, както и мотивирани служители. Аз съм много щастлив изпълнителен директор“, каза Кристалина Георгиева пред CNBC.
Георгиева пое ролята на главен изпълнителен директор през януари 2017 г.
За изненада на наблюдателите през април Световната банка обяви, че е получила подкрепа от акционерите си, включително САЩ, капиталът на организацията да бъде увеличен с 13 млрд. долара – най-голямото увеличение в историята ѝ.
Последният път, когато банката увеличи капитала си, беше през 2010 г. Сегашното пък означава, че банката, която подпомага развиващите се страни, ще удвои капацитета си на кредитиране двойно до средно 100 млрд. долара годишно до 2030 г. Очаква се операцията да бъде финализирана през октомври.
Георгиева е опитен лидер в най-различни организации и участва в конкурса за генерален секретар на Организацията на обединените нации през 2016 г. Преди да се присъедини към Световната банка тя беше европейски комисар по различни ресори, включително хуманитарна помощ. Управляваше и бюджета на Европейския съюз в размер на 161 млрд. евро (сега около 188 млрд. долара).
Самата Кристалина Георгиева твърди, че има интересен лидерски стил.
„Никога не искам от хората да правят нещо, което аз сама не съм готова да направя“, казва тя, обяснявайки, че за да мотивира себе си, се обръща към британската рок банда Queen.
„Когато имам наистина важен ден и искам да си вдигна адреналина, когато карам към офиса си, моля моята Tesla да ми пусне 'We Will Rock You“, казва тя.
Георгиева има репутацията на човек, който кара нещата да се случват. По време на мандата си в Европейската комисия, тя утрои финансирането за бежанската криза в Европа и остро настояваше за наемане на повече жени на висши мениджърски длъжности в Европейската комисия.
Кристалина Георгиева коментира пред CNBC, че тогава ѝ е било казано, че е невъзможно до 2019 г. броят на жените на мениджърски позиции да достигне 2019 г.
„Хората казваха: „Кристалина това не може да стане. Да вдигнеш броя на жените на мениджърски позиции от 30 на 40% само за няколко години, невъзможно е“, обяснява Кристалина. Но когато си е тръгнала от Комисията колегите ѝ са ѝ казали, че не само че целта ще бъде изпълнена, а и дори може да бъде преизпълнена.
Сега тя е насочила вниманието си към Световната банка, където целта ѝ е до 2020 г. 50% от висшите управленски длъжности да бъдат заети от жени. Според Георгиева целта ще бъде постигната дори по-рано.
„Ако нямаме цели, ще отнеме 100 години на жените да достигнат мъжете по отношение на заплащане. Обществото ни не може да оцелее, ако не използваме таланта на всички“, смята още тя.