Германия няма да изпълни условието, поставено от Доналд Тръмп за незабавно увеличение на военния бюджет. Това заяви германският министър на финансите от социалдемократическата партия Олаф Шолц.
„Не изключвам нов разрив в управляващата коалиция“, прогнозира пред „Хоризонт“ д-р Хенинг Риике от Германското дружество за външна политика, цитиран от БНР.
По думите му дискусията по тази тема тепърва предстои в Германия.
„Канцлерът Меркел трябва да защити исканията за повече пари за отбрана, но трябва да е пределно ясно - Германия сама се е вкарала в този капан, защото се е ангажирала с целта от Уелс да заделя 2 % от БВП за отбрана, а все още е далеч под тази сума“, заяви Риике.
Експертът също така подчерта, че и в редиците на социалдемократите има политици, които знаят, че залогът в момента не е само балансираният държавен бюджет, а „националната сигурност и дееспособността на НАТО във времена, когато имаме нужда от Алианса“.
Според него най-големият проблем по въпроса с увеличения бюджет е това да се обясни на германците, че заделянето на повече пари за НАТО не е заради настояването на американския президент Доналд Тръмп, а „защото така трябва“.
Густав Гресел от Европейския съвет по външна политика коментира за предаването „Събота 150“, че свеждането на НАТО до финансов спор води до задънена улица.
„Дискусията за финансите е контрапродуктивна, защото отвлича вниманието от далеч по-важния въпрос за бойните способности на НАТО. Обявената цел от 2% от БВП е само едната страна на медала. Друга важна цел са 20% от военния бюджет, които трябва да се инвестират във въоръжение“, посочи той, цитиран от БНР.
По думите му стойността от 2% от БВП са били определени „произволно“, за да може да се спре трайното съкращаване на разходите за отбрана, започнало след края на Студената война.
„Междувременно обаче живеем в други времена и отбранителното планиране е напълно възможно. Ако погледнем източния фланг на НАТО, знаем съвсем точно, каква сила е разположила Русия. Това улеснява значително планирането в рамките на НАТО. Т.е. колко и какви военновъздушни, сухопътни и военноморски сили къде и за колко време могат да бъдат дислоцирани. Тези абстрактни 2% трудно могат да бъдат обяснени на избирателите и данъкоплатците. Още повече, че Тръмп настоява изключително агресивно за тях“, посочи още Гресел.
Според него това важи с особена тежест за Германия, където коалиционният партньор на Меркел, Социалдемократическата партия, традиционно настоява за свиване на военните бюджети и сега аргументира пред обществеността е, че не трябва да се поддават на Тръмп. Според Густав Гресел Бундесверът се оказва заложник на този абстрактен дебат, защото има нужда от по-голямо финансиране, но не го получава.