Френски съдии, които разглеждат обвиненията срещу крайнодясната популистка партия на Марин льо Пен за злоупотреба с европейски средства, са блокирали държавни субсидии за политическата сила в размер на 2 млн. евро, които е трябвало да бъдат изплатени на партията.
Националният сбор (който доскоро се наричаше Национален фронт – бел. ред.), заяви от своя страна, че ходът е част от политическа конспирация, която застрашава неговото оцеляване, съобщава в. Financial Times.
Френските „обществени власти, които са наясно с финансовите трудности на всички политически партии, знаят, че решението за блокиране на средствата за субсидиране означава за Националния сбор спиране на плащанията в края на август и оттам планирано изчезване на политическа партия“, посочи в изявление Льо Пен.
По думите й двамата съдии са „екзекутирали“ нейната партия, чиято смъртна присъда е въведена като „предпазна мярка“.
Блокирането на средствата, които е трябвало да бъдат предоставени на политическата сила на базата на представянето й на последните избори, беше потвърдено от съдебни източници на Financial Times.
Говорител на Националния сбор заяви пред агенция Ройтерс, че партията няма да може да плаща на персонала си, да плаща наем или други финансови задължения от 15 юли.
В същото време по-рано този месец стана ясно, че Европейският парламент иска от групата на евродепутатите на Националния сбор да възстанови над 500 000 евро неоправдани разходи, сред които за бутилки за шампанско и скъпи вечери.
Одит, извършен относно разходите на представители на парламентарната група Европа на нациите и на свободите в ЕП през 2016 г. е показал, че 477 780 евро могат да бъдат смятани за неоправдани разходи. За тях липсвали адекватни документи или пък те били направени при накърняване на принципа на доброто финансово управление или правилата за обществените поръчки. За 2017 г. подобна констатация била направена във връзка с 66 427 евро.
Европейският парламент обвинява Льо Пен и партията й в това, че с европейски пари е било плащано на нейни служители, които са извършвали вътрешнополитическа дейност във Франция – твърдения, които се разследват и от френската прокуратура.
Льо Пен отхвърля обвиненията, които според нея са политически мотивирани.
Обвиненията идват на фона на опитите на партията да разшири обхвата си и да потърси обединение с други крайнодесни формации. Промяната на името също бе част от опита да се разграничи партията с широко разпространената асоциация за расизъм, свързваща се с името ѝ.
Това не е първият път, в който лидерът на партията твърди, че е жертва на конспиративни заговори. В края на миналата година тя обвини HSBC и Société Générale в „банкова фатва“ – забраняващ или осъждащ мюсюлмански закон, след като сметки на партията й бяха блокирани от двете финансови институции.