IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ранена, но на крака: Меркел отново оцеля

Меркел успя да преодолее поредната криза в правителството, въпреки че не успя да премахне напълно напрежението, което остана да витае в коалицията

17:38 | 04.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Сделката за спасяване на своята репутация, която Ангела Меркел сключи с консервативните си баварски съюзници, показва, че канцлерът, макар и по-слаба, е крайно необходима на партията си.

Меркел не е премахнала напрежението, което съществува в коалицията. Но поради липсата на вдъхващи доверие претенденти за лидерския пост на Християндемократическия съюз (ХДС) и страха на много германци от крайната десница тя остава на власт и вероятно така ще е до следващите избори през 2021 г.

Почти 13 години тя е начело на най-голямата икономика в Европа и много експерти очакваха, че 63-годишната Меркел няма да изкара целия си мандат, особено като се има предвид клаузата в коалиционната сделка, позволяваща на партиите да направят проверка на напредъка след две години.

„И канцлерът, и (лидерът на баварските ѝ съюзници Хорст) Зеехофер са ощетени. Това е споразумение, което не може да бъде приложено, но позволява и на двамата да спасят репутацията си“, каза преподавателят по политически науки в Кьолнския университет Томас Йегер.

Меркел тъкмо се беше върнала от Брюксел, където помогна да се постигне споразумение на Европейския съюз за контрол на миграцията, и в понеделник трябваше отново да прилага своите умения по същия въпрос, за да спаси разклатената си коалиция, която беше пред разпадане.

Скрита заплаха

Компромисът не решава един от най-големите проблеми за Меркел: дълбокия разрив с ХСС преди местните избори през октомври, на които съюзът е изправен пред сериозно предизвикателство от крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АГ).

Канцлерът все още трябва да работи с лидера на ХСС и вътрешен министър Хорст Зеехофер, с когото няколко пъти влиза в конфронтация заради различни аспекти на миграционната политика.

Последните две седмици показаха колко отровни са техните отношения. Непокорният Зеехофер заяви пред ежедневника „Зюддойче цайтунг“: няма да се оставя да бъда уволнен от канцлер, който е канцлер единствено благодарение на мен. Коалицията на Меркел би загубила парламентарното си мнозинство без ХСС.

Двамата дори не демонстрираха единство след пробива си: след петчасови преговори Зеехофер, който изглеждаше облекчен, и Меркел, която имаше вид все едно нищо особено не се е случило, направиха изявления пред репортерите поотделно.

Експерти очакват още спорове в идните седмици и месеци, например за плановете за реформа в еврозоната, срещу които ХСС възразява.

Но разпрата с ХСС изглежда засилва подкрепата за Меркел в редиците на ХДС, въпреки че много членове предпочитат политиките на Зеехофер. „Няма да позволим нашият канцлер да бъде отстрелян от малката сестринска партия“, заяви пред Ройтерс висш депутат от ХДС.

Потъването на „Титаник“

Докато още има подкрепата на ХСС, Меркел е в безопасност. Една от причините е, че няма ясен претендент за нейния пост, след като през годините тя елиминира няколко възможни съперника.

Протежето ѝ Анегрет Крам-Каренбауер, която е генерален секретар на ХДС, може в крайна сметка да поеме ръководството, но анализатори смятат, че тя е твърде невзрачна, за да бъде подкрепена от ХДС, а нейният най-голям критик в партията Йенс Шпан не е достатъчно популярен сред избирателите.

„ХДС обикновено не се отървава от своите лидери, освен ако не усети, че „Титаник“ потъва“, каза Томас Йегер.

Позицията на Меркел също така е подсилена от социологическите проучвания, някои от които показват, че избирателите подкрепят европейския ѝ подход.

Тревогата на мнозина избиратели и основните политически партии от нарастващата сила на АГ също укрепва положението ѝ.

Във вторник партията се опита да се възползва от недоволството от сделката за миграцията. „Само защото са толкова уплашени от нас, консерваторите не виждат друг вариант, освен да приложат нашите искания“, казаха парламентарните лидери на АГ Алис Вайдел и Александер Гауланд.

ГСДП, която се мъчи да се възстанови след най-лошия си изборен резултат от 1933 г. насам, е твърде слаба, за да изостави Меркел и да отиде на нови избори. Заради всичко това много коментатори мислят, че канцлерът може да изкара мандата си докрай.

Меркел в нито един момент не изглеждаше притеснена през последните две напрегнати седмици, а хора, които работят с нея, казват, че е била съсредоточена и спокойна при преговорите и не е губила чувството си за хумор.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:46 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още