IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Правителствената криза в Германия е далеч от разрешаване

Коалиционното правителство на страната подновява разговорите си за миграцията

09:09 | 02.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Ангела Меркел. Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Ангела Меркел. Снимка: Архив Ройтерс

Двете коалиционни германски партии Християндемократически съюз (ХДС) и Християнсоциален съюз (ХСС), част от управляващата коалиция, не успяват да решат конфликта си заради политиката за даване на убежище.

Вътрешният министър Хорст Зеехофер от ХСС заяви, че ще подаде оставка, след като не успя да разреши конфликта си с канцлера Ангела Меркел заради плановете му да въведе едностранен контрол на границите, за да намали притока на мигранти. Коалиционното правителство остава нестабилно поради липсата на консенсус между двете консервативни партии в него. Спорът не приключи с края на Европейския съвет в края на миналата седмица, а продължи да се задълбочава през уикенда и паралелните обсъждания на ръководствата на двете партии в Мюнхен и Берлин продължиха до късно снощи, пише френският Figaro, цитиран от БТА.

Ситуацията е сериозна, призна Меркел пред съпартийците си: ХСС е само регионална партия, но гласовете ѝ са решаващи за мнозинство в Бундестага. Баварската партия настоява за промяна на политиката за убежище в Германия от повече от две седмици, припомня френската медия.

Ръководството на Християндемократическия съюз на Меркел ще продължи тази сутрин преговорите със своя коалиционен партньор по въпроса за миграцията, съобщи тази нощ говорител на ХДС, цитиран от DPA.

По думите му преговорите трябва да започнат в 8:30 ч. местно време (9:30 часа българско време), предава БТА.

Спорът за това как да бъде решен мигрантският въпрос доведе до криза в широката коалиция на Меркел, която бе образувана само преди три месеца, като германският канцлер е принудена да се опитва да постигне споразумения с отделните страни членки на ЕС. Съюзникът на Меркел е изправен пред регионални избори през октомври.

Председателят на ХСС Зеехофер заяви междувременно, че ще остане в политиката, ако Меркел направи отстъпки в спора за миграционната политика. По-рано вчера на заседание на баварската ХСС 68-годишният политик предложи да се оттегли от двата си поста - на партиен лидер и на вътрешен министър в кабинета на Меркел. 

Жертвайки се, Зеехофер утежнява положението на канцлера, която според него не е успяла да овладее миграцията. Предлагайки да подаде оставка, вътрешният министър излага Меркел на обвинения, че разединява поддръжниците си. Бъдещите отношения между ХДС и ХСС остават неясни, след като канцлерът отказа да приеме искането на баварския консерватор за едностранни действия и връщане на мигранти на границата, подчертава френското издание.

Източници от ХСС твърдят, че Зеехофер ще направи още една стъпка и ще участва в насрочените за днес преговори с ХДС, като след тях щял да вземе окончателното решение за своето бъдеще.

В неделя германският канцлер Ангела Меркел заяви, че иска нейният ХДС и баварските му съюзници да продължат да работят заедно.

Споделям стремежа на ХСС от една страна да бъде намален броят на мигрантите, водени в Европа от трафиканти, а от друга страна споделям мнението, че търсещите убежище не може просто да си избират в коя страна искат да отидат, каза Меркел в интервю за германската телевизия ZDF.

Баварският Християнсоциален съюз също е разделен. Партията може да загуби много от открит сблъсък с "по-големия брат" ХДС. С предложението си да подаде оставка Зеехофер дава на партията възможност да вземе решение. Предстои да видим дали в ХСС ще надделеят привържениците на помирението, или на конфликта, отбелязва Figaro.

Зеехофер многократно е заявявал категорично, че не иска да бъде уволнен от канцлера и държи сам да вземе решение за бъдещето си. Според източници от ХСС, цитирани от DPA, лидерите на баварската партия искат да убедят 68-годишния Зеехофер да не подава оставка. Някои от тях напомнят, че според социологическите проучвания баварците повече симпатизират на Меркел, отколкото на Зеехофер или на премиера на провинцията Маркус Зьодер.

Източници от германските политически кръгове също така твърдят, че спорът всъщност е израз на дългогодишното съперничество на Зеехофер със Зьодер, който го измести като премиер на Бавария, и обвиняват двамата, че се превърнали Германия в заложник на баварската вражда. "Зеехофер, който почти тотално е изгубил властта в ХСС, сега изглежда иска да свали канцлера в нещо като индиректно политическо самоубийство - слагайки край на политическата си кариера с мотото: първо аз, после партията, а може би и страната", пише в редакционна статия Hannoverische Allgemeine Zeitung, цитиран от Ройтерс.

Независимо от изхода кризата показа сериозната загуба на позиции на Меркел, която до неотдавна беше смятана за ключова защитничка на либералните ценности - които през 2015 г. я доведоха до решението да приеме в Германия стотици хиляди мигранти от Близкия изток, Африка и други места, нежелани от съседните европейски страни, пише пък от своя страна американският New York Times, цитиран от БТА.

Три години по-късно национализмът и популизмът обхващат различни части от Европа и самата Германия. Меркел, която беше синоним на либералния световен ред, е обречена, смята Андреа Рьомеле, преподавател в берлинския Hertie School of Governance.

"Ако не падне сега, ще падне при следващата криза", добавя Рьомеле. През последните девет месеца Меркел се сблъскваше с криза след криза, започвайки със загубата на позиции на изборите през септември миналата година, отбелязва още New York Times.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:53 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още