Европейските пазари закриха сесията в сряда с повишения, след като инвеститорите приветстваха ралито на цените на петрола и смекчаването на тона на САЩ в търговските отношения с партньорите, съобщава CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,68%, преодолявайки първоначалните спадове от сутрешната сесия. Почти всички сектори приключиха на зелено, с изключение на банките и застрахователния сектор, които се оказаха под лек натиск.
Повечето европейски пазари се възстановиха. Британският индекс FTSE се вдигна с 0,98%, френският САС 40 – с 0,89%, а най-слабо бе повишението при германския DAX – 0,86%. Регионът като цяло получи подкрепа в следобедната търговия, след като Wall Street стартира с ръстове своята сесия.
Секторът, който поведе останалите, бе енергийният, отчел увеличение от 2,5%. Той бе подкрепен от новината, че САЩ са поискали във вторник всички страни да спрат вноса на ирански петрол от ноември.
Ходът засили опасенията за недостиг от суровината в момент, в който производството на Венецуела спада, а пазарът се бори с краткосрочните прекъсвания на добива в Канада и Либия. Цените на петрола се повишиха в сряда, като фючърсите върху Брента и WTI записаха увеличения от по почти 1%. На този фон Saipem и Tullow Oil поведоха сектора, като акциите им поскъпнаха с по над 5%.
На корпоративния фронт цената на книжата на Imerys се вдигна с 3,5%, след като Exane BNP Paribas завиши препоръката си за акциите на „outperform”. След забележителна сесия във вторник Eurofins Scientific продължи с доброто си представяне. Акциите на компанията поскъпнаха с над 7,5%, след като Jefferies повиши рейтинга им от „hold” на „buy”.
Rubis обаче се срина до дъното на индекса – със спад от 4,5%. Причината бе, че Berenberg понижи ценовата си цел за акциите до 62 евро от 67 евро. В същото време книжата на 1&1 Drillisch поевтиняха с над 8%, тъй като Commerzbank понижи рейтинга си за акциите ѝ до „hold” от „buy”.
От гледна точка на публикуваните днес данни доверието сред френските потребители е спаднало до най-ниските си нива от почти две години през юни заради опасения около инфлацията и личните финанси, които са забавили инерцията. В същото време моралът сред италианския бизнес отчете ръст, след като след месеци на политически застой в страната бе сформирано ново правителство.