Банките не са успели да напреднат достатъчно в подготовката си за Brexit и не бива да очакват "чудодейна" държавна намеса в тяхна помощ, заяви европейският банков регулатор в комюнике, цитирано от Ройтерс.
Лондон и Европейският съюз постигнаха принципна договорка за преходно споразумение, което да продължи от излизането на Великобритания от общността през март догодина до края на 2020 година, но то е част от по-мащабно споразумение за "развода", което предстои да бъде прието официално.
Подготовката на банките за потенциално излизане на Великобритания от ЕС без ратифицирано споразумение за отделянето ѝ е недостатъчно, се казва в съобщението на Европейския банков орган (ЕБО).
"Това трябва да бъде събуждане. Времето изтича, в някои случаи е изтекло, не бива да се приема за даденост, че ще има преходен период", изтъкна Пиърс Хейбън, директор за банковите пазари, иновациите и потребителите в ЕБО.
Банките във Великобритания са подали заявления за лицензи за учредяване или разширяване на дейностите си в ЕС, за да осигурят приемственост на услугите си след март 2019 година. Британските клонове на европейски банки трябва да получат разрешения да продължат да обслужват клиенти в Обединеното кралство.
Според ЕБО банките трябва да имат достатъчно персонал при нови операции за управление на рискове още от първия ден след излизането на Великобритания на 29 март 2019 година, а финансовата стабилност не бива да бъде поставяна в риск поради стремежа на банките да избягват разходи.
Самият Европейски банков орган ще се премести от Лондон в Париж до март заради Brexit.
/БТА/