Липсата на напредък в преговорите за Brexit се превръща в риск за икономическия растеж на страните от еврозоната. Това предупреждение отправи управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард след заседанието на министрите на финансите на страните от еврозоната, предават ДПА и БТА.
Според Лагард проточилите се преговори и трудностите по-специално от британска страна за дефиниране на ясна преговорна позиция както изглежда пораждат допълнителна несигурност, която според МВФ може да представлява риск. Лагард заяви, че липсата на напредък в преговорите предизвиква страхове, че те могат да доведат в крайна сметка до един "рязък Brexit".
Директорът на МВФ каза, че фондът понижава прогнозите си за растежа на страните от еврозоната, заради възникващите рискове, сред които и проточилите се преговори за Brexit.
Лагард спомена и други рискове за 19-те членове на еврозоната, като например нарастващата несигурност заради търговското напрежение със САЩ и опасенията, че някои страни от региона могат да анулират извършените реформи.
Пред CNBC Лагард заяви, че проблемът, произтичащ от търговското напрежение между САЩ и ЕС, не е свързан толкова с прякото макроикономическо въздействие, тъй като то е „в рамките на 0,1%“, а с последиците за доверието.
„Това е тревожната тенденция и именно нарушаването на доверието подкопава отношенията“, посочи тя.
По-високите мита върху стоките се превръщат в още по-голям проблем в настоящата икономическа обстановка, при която цените на петрола растат.
„Моето конкретно безпокойство е свързано също с бедните страни, които се възползват от подобряването на растежа в последните няколко години, когато цените на горивата отново тръгнаха нагоре. Това е изключително важно за тях и независимо дали страните са развити или не винаги бедните хора страдат най-много в резултат на тези бариери или търговски мита“, изтъкна Лагард пред CNBC.