Страните от Вишеградската четворка, които имат твърд подход към проблема с имиграцията, обявиха днес, че изключват варианта да участват в европейската минисреща на върха в неделя в Брюксел, предаде Франс прес.
Премиерите на Унгария, Полша, Чехия и Словакия, които разговаряха в Будапеща с австрийския канцлер Себастиан Курц, оспориха законността на минифорума на върха. В него по покана на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер участват 10 страни членки на ЕС - Франция, Германия, Италия, Гърция, България, Малта, Испания, Австрия, Белгия и Холандия, отбелязва Франс прес.
Според унгарския премиер Виктор Орбан председателят на Европейския съвет Доналд Туск е този, който отговаря за организирането на срещи на върха в съюза, а не Европейската комисия. "Ние разбрахме, че ще има минисреща на върха, но няма да участваме, защото това противоречи на обичайните практики на ЕС", каза Орбан.
"Минисрещата на върха в неделя е неприемлива и ние няма да участваме. Те искат да претоплят едно минало предложение, което вече отхвърлихме", допълни полският премиер Матеуш Моравецки, имайки предвид, че ще се обсъжда темата за преразпределянето на мигранти в съюза. Полският премиер припомни, че Вишеградската група не поддържа програмата за релокация на мигранти в ЕС, предаде ТАСС. Той каза, че Полша и останалите от групата не са в клуба на страните, поддържащи подобна програма и нямат намерение да се присъединяват към него.
Срещата в Брюксел е свикана в момент, в който в Германия канцлерът Ангела Меркел е притискана от баварските си съюзници от Християнсоциалния съюз да постигне в ЕС втвърдяване на европейските правила и практики по миграционните въпроси, отбелязва Франс прес. За организиране на срещата в неделя е настояла именно Меркeл, предаде Ройтерс.
Разбираме, че някои страни имат вътрешнополитически трудности, но това не бива да води до взимане на прибързани решения за цяла Европа, каза Орбан.
Той заяви, че страните от Вишеградската четворка и Австрия са се договорили да работят за укрепване на защитата на външните граници на ЕС. Постигнато е и съгласие, че разграничаването на мигрантите на икономически мигранти и бежанци трябва да става извън пределите на съюза.
Премиерът на Чехия Андрей Бабиш каза, че европейската гранична агенция Фронтекс трябва да бъде значително укрепена и подсилена, предаде Ройтерс. Бабиш каза, че е съгласен с мнението на Меркел по този въпрос и че служителите на Фронтекс трябва да бъдат увеличени до 10 000 души.
ЕС трябва да гарантира безопасността на своите външни граници, така че Европа да може да продължи да съществува без вътрешни бариери, заяви Курц, предаде ТАСС.
Австрийският премиер каза, че преди страната му да стане ротационен председател на ЕС от 1 юли, той води преговори с всички страни членки, за да разбере по-добре техните позиции.
"По време на председателството ние ще отделим внимание на темата за безопасността и искаме да работим за създаването на един ЕС, който е способен да се защитава. Тоест, ние се фокусираме върху политиката на безопасността и отбраната, на борбата с незаконната миграция. Мисля, че не е нужно повече да продължаваме спора за разпределянето на бежанците, а да помислим за това да защитим заедно нашите външни граници. Ако можем да гарантираме надеждни външни граници, тогава нашата цел - Европа без вътрешни граници - може да остане реалност", каза Курц.
Той също призова за увеличаване на персонала на Фронтекс, но и за нови правомощия на тази европейска служба. Според него Фронтекс трябва да не позволява на лодките с мигранти да тръгват към Европа, трябва да се бори с трафикантите в трети страни и едновременно с това да развива дейността по оказването на помощ на място, защото само така ще бъдат подкрепени онези, мъже, жени и деца, които най-много се нуждаят от това.
/БТА/
преди 6 години Нещата продължават да се изострят и вече работата е на кантар.Ако Меркел загуби подкрепа в рамките на собственото си правителство това ще означава край на досегашната миграционна политика.А пък и Макрон като загуби следващите избори във Франция..... go horse in the river. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Освен това не предлагат нито решение , нито пари . Лесно е да си отворко когато не граничиш с Турция или със северна Африка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години вишеградската четворка освен търговски представителства друго не правят у нас , пък германци , австрийци , французи правят предприятия - съответно работни места :))) . прав е бате в случая . освен това като гледам кои са държавите : тези на първа линия които регистрират бежанци и тези които са крайна цел обикновено ... тоя орбан може спокойно да не го цитират , изказването му си е чиста проба за вътрешна употреба . те с бежанци нямат общо - съответно не ги търсят ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Нашта Тква не подкрепя Вишеградската четворка, щот е дупелизка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тиквоний Първи (наглеций втори) неа так'визи противостойки не мое да п'рай.Той следва Тато: приземяване, приземяване, приземяване.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар