Люксембург ще трябва да си възстанови неплатени данъци за около 120 млн. евро от френския енергиен гигант Engie, след като Европейската комисия обяви, че Великото херцогство е нарушило строгите правила за отдаване на държавна помощ, съобщава EurActiv.
ЕК съобщи днес, че Люксембург е позволила на две компании от групата на Engie да избегнат плащането на данъци върху почти цялата си печалба в продължение на десетилетие.
След разследването, което е продължило от септември 2016 г., Комисията е открила, че Люксембург е предоставил „избирателно икономическо предимство“ на две дъщерни компании – Engie LNG Supply и Engie Treasury Management, което означава, че френската компания не е трябвало да плаща данъци върху 99% от печалбата на тези групи.
Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер заяви, че решенията на Люксембург „изкуствено са намалили данъчното бреме на компанията“, добавяйки, че Engie е платила „ефективна корпоративна данъчна ставка от 0,3% по определена печалба“.
В изявлението си Комисията обясни, че двете компании собственост на Engie са намалили облаганата си печалба във Великото херцогство чрез приспадане на разходите, подобно на изплащането на лихви по заеми. Данъчните правила на Люксембург изключват от данъци печалбата от капиталови инвестиции.
Това означава, че Engie се е радвала на по-благоприятни условия от стандартните данъчни правила на Люксембург, тъй като печалбата от дъщерни компании е само частично освободена за акционерите, ако тя се облага на дъщерно ниво.
В разследването си ЕК е открила още, че Engie LNG Supply е трябвало да бъде облагана със стандартната ставка от 29%. Печалбата на другата компания все още не е оценена, но Комисията настоява, че тя ще бъде „внимателно следена“.
Днешното решение не представлява глоба, а антитръстовите органи на Комисията искат да избегнат използването на „наказателен“ език. Вместо това екипът на Вестагер твърди, че възстановяването на 120 млн. евро целят „възстановяването на еднаквото третиране с други компании“.
Решението около Engie е последното от дълга серия данъчни разследвания срещу Люксембург, включително т.нар. „подсладени“ сделки с Fiat, Starbucks, McDonald’s и IKEA, последните две от които продължават и в момента.