IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Белгия блокира част от тегленията от банкомати през нощта

Гражданите ще имат достъп само до устройства, монтирани във фасадите на сгради

11:22 | 18.06.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Достъпът до банкоматите в Белгия нощем бе прекратен с общо решение на основните банки в страната след пет последователни обира през последните няколко седмици, съобщиха местни медии, цитирани от БТА.

Полицията издирва неизвестните извършители, които са взривявали устройствата, за да ги оберат. В някои от случаите крадците са успели, в други не. Досега са били откраднати няколкостотин хиляди евро.

Представители на банките отбелязват, че в периода 2015-2016 г. в страната не е имало подобни посегателства, а през миналата година са отчетени два неуспешни опита.

Белгийската полиция е получила данни от колегите си от Германия и Холандия, които също са съобщили за подобни престъпления.

Една от мерките, които белгийските банки обмислят, е поставянето на мастилници в банкоматите.

Засега въведените ограничения за достъп до устройствата за теглене на пари са валидни от 23.00 ч. Вечерта до 6.00 ч. сутринта и не важат за машините, поставени на улични фасади, а само за онези, които се намират в обособени закрити помещения, уточнява БТА.

От началото на века разплащанията в брой в Белгия постоянно намаляват след множество въоръжени грабежи на банки, магазини и бензиностанции. Много банкови клонове изобщо не използват пари в брой, а клиентите, които искат да теглят средства на ръка, трябва да подадат заявка поне едно денонощие предварително. В страната няма търговски обекти, които да не приемат банкови карти за разплащане. Освен за повече сигурност, този подход се прилага и за по-доброто регулиране на икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:00 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още