Сигналите за отслабване на икономиката в Италия и еврозоната усложняват плановете на новата коалиция от антисистемни партии за големи данъчни намаления и по-високи социални разходи, пише в свой анализ Ройтерс, цитиран от БТА.
Когато икономиката на еврозоната се забавя, хронично вялата италианска икономика обикновено се забавя още по-рязко, което води до ефекта на доминото за държавните финанси.
Третата по големина икономика в еврозоната нарасна с най-бавен темп от всичките си партньори от създаването на валутния съюз през 1999 година, а високата безработица и засилващата се бедност допринесоха за изкачването на Движение "Пет звезди" и "Лигата" до властта.
Дори Италия обаче отчете скромно възстановяване, след като дълбоката двойна рецесия, която сви икономиката й с една десета, приключи през 2014 година. Миналогодишният темп на растеж от 1,5 % бе най-силният от 2010 година.
Предишното лявоцентристко правителство прогнозираше същия растеж и за текущата година, но след поредица косвени данни, тази цел може би е твърде оптимистична. Изглежда правителството на Движение "Пет звезди" и "Лигата" пое властта точно в началото на низходящия цикъл.
Промишленото производство се е свило с 1,2 % през април спрямо предишния месец, съобщи в понеделник (11 юни) стастистическата служба Истат. Това е трети спад за четири месеца, а годишният растеж на производството е най-слабият от една година.
Данните за бизнес доверието и анкети сред мениджърите по доставките в компании от секторите на производството и услугите трайно отчитат по-ниски стойности тази година, както и водещият композитен показател на Истат за икономиката като цяло.
Брутният вътрешен продукт (БВП) се повиши с 0,3 % през първото тримесечие спрямо предходните три месеца.
Годишният растеж от 1,4 % бе най-бавният от първото тримесечие на 2017 година.
"Сега изглежда, че растежът за второто тримесечие може да бъде дори по-слаб, отколкото през първото", посочва Стефания Томазини от икономическия институт Prometeia в Болоня.