Новият италиански министър на икономиката Джовани Триа заяви, че нито една партия в страната не желае напускане на еврозоната. Той самият също не иска това, предава Ройтерс.
„Няма политическа сила в Италия, която иска напускане на еврозоната“, заяви Триа пред Ройтерс, малко след като положи клетва като министър на финансите в президентския дворец.
„Никога не съм казвал, че трябва да напуснем еврозоната. В Европа има дискусия за реформите, които са необходими, и тази дискусия се провежда и в Италия“, допълни той.
Триа беше назначен за министър на икономиката, след като предишният предложен кандидат за поста от управляващата коалиция, евроскептичният икономист Паоло Савона, не беше одобрен от президента заради критичните му възгледи за еврото.
Новият италиански министър на икономиката е професор по политическа икономия, който споделя възгледите на крайнодясната партия Лига с едно важно изключение – той иска Италия да остане в еврозоната, пише изданието The Local Italy.
Но макар че в анализ за сайта Formiche Триа писа, че „не е в наш интерес да напуснем“ еврозоната, той заяви също така, че тя трябва да бъде реформирана. „Преди да кажа защо смятам, че трябва да отговорим с „не“ на въпроса за излизане от еврозоната, бих започнал от въпроса какви са условията за оцеляването й, така че да можем да се насочим в обратната посока на разпадането“, отбеляза Триа.
Някои анализатори на финансовите пазари възприеха това като предупреждение, че подкрепата на Италия за еврозоната ще бъде при условие за по-голяма гъвкавост, включително възможност за ревизиране на режима на фиксирани обменни курсове, който е в основата на единната валута.
Майкъл Хюсън, главен пазарен анализатор в CMC Markets, казва, че Триа предупреждава „за разпадане на еврозоната, ако не бъде реформирана“. Според него това означава, че „бъдещите отношения с Брюксел вероятно ще бъдат много по-обтегнати, отколкото при предишните правителства“.
Припомняме, че по-рано днес новият премиер на Италия Джузепе Конте положи клетва. Новодошлият в политиката юрист обеща да сложи край на икономическите ограничения. След повече от три месеца преговори двете популистки партии постигнаха компромис с президента Серджо Матарела, който поиска гаранции за оставането на Италия в еврозоната.