Министрите на финансите на 28-те страни членки на ЕС извадиха днес от черния списък с данъчни убежища две страни - Сейнт Китс и Невис и Бахамските острови, предаде Франс прес, цитиран от БТА. По този начин в списъка остават 7 юрисдикции.
В разпространено днес комюнике на Съвета на финансовите министри се посочват 7-те страни, които остават в черния списък: Гуам, Намибия, Палау, Самоа, Американска Самоа, Тринидад и Тобаго и американските Вирджински острови.
"Да имаме все по-малко юрисдикции в черния списък показва успеха на тази процедура", изказа задоволство министърът на финансите на България Владислав Горанов.
Сейнт Китс и Невис и Бахамските острови, две страни от Карибите, са изпълнили ангажиментите си за добро поведение в данъчната материя и минават в сивия списък - този на страните, които са обещали да се справят по-добре.
Черният списък на ЕС, беше приет на 5 декември 2017 година и е първият в историята на Съюза. В началото той включваше 17 страни.
Първоначалният списък беше намален с 8 страни, сред които и Панама, на 23 януари. Тези страни са изпълнили ангажиментите си за добро поведение и са били преместени от черния в сивия списък.
Свиването на списъка и особено изваждането от него на Панама, предизвика възмущението на редица неправителствени организации.
Приемането на този списък беше предприето след поредица от скандали за укриване на данъци: ЛюксЛийкс (LuxLeaks) в края на 2014 година, Панама пейпърс (Panama Papers) през април 2016 година и Парадайз пейпърс (Paradise Papers) през ноември 2017 година.
До края на годината ще се реши дали страните от сивия списък ще се върнат в черния, в случай че не изпълнят поетите ангажименти.