След края на меморандума (спасителната програма) Гърция може да остане за десетилетия напред под строг надзор, допуска германският икономически всекидневник Handelsblatt, цитиран от гръцките издания и БТА.
В тях се визира още една оценка, изнесена на страниците на електронното издание на Spiegel, а именно, че "в сравнение с Италия гръцката криза е била едно нищо".
На 20 август тази година гръцкият премиер Алексис Ципрас иска да скъса оковите, пише Handelsblatt в статия, озгалавена "Гърция под строг надзор за десетилетия напред".
Икономическият вестник подчертава, че с течение на времето ставало все по-ясно, че приключването на гръцката спасителна програма не означава край на условията, поставени от кредиторите, и че след изтичане на срока на тази програма Атина ще остане в режим на надзор, както това се е виждало от документ на Еврокомисията.
"Проверките на кредиторите ще продължат най-рано до 2050 г.", смята дюселдорфският вестник, като наред с това не изключва кредиторите да поставят и други условия на Гърция в случай, че Ципрас получи облекчаване на гръцкия дълг. Този въпрос ще се разисква на следващата среща на Еврогрупата на 21 юни.
Както е известно, МВФ иска облекчаване на гръцкия дълг, за да стане той устойчив. Председателят на Европейският стабилизационен механизъм Клаус Реглинг бе зявил, че облекченията на този дълг ще бъдат съпътствани с допълнителни проверки и че тези проверки ще са още по-строги, припомня още изданието.
Еврогрупата не взе решение снощи за отпускане на последния транш от помощта за Гърция и за оттегляне на страната от програмата за макрофинансова подкрепа на Евросъюза през август тази година, предаде ТАСС.
Това оповести председателят на Еврогрупата Марио Сентено на пресконференция, като каза, че всички решения са отложени до следващата среща на Еврогрупата в Люксембург през юни, пише БТА.
"Успешното излизане на Гърция от програмата за макрофинансова помощ остава за нас основен приеритет, ще вземем всички необходими решения на следващата си среща през юни в Люксембург", каза Марио Сентено.
В. "Катимерини" пише, че на срещата снощи финансовите министри от Евросъюза са настояли гръцкото правителство да приключи с поисканите от него мерки за реформи и това да стане преди срещата на Еврогрупата на 21 юни, тъй като въпросните мерки представляват условие за постигане на споразумение за облекчаване на гръцкия дълг.