Американският президент Доналд Тръмп оказва натиск върху Германия за отказ от проекта „Северн поток“ 2 с Русия, като цената на това ще бъде предотвратяването на трансатлантическа търговска война. Това съобщават германски, американски и европейски официални източници пред вестник Wall Street Journal.
Според тях държавният глава е заявил на германския канцлер Ангела Меркел през април, че Берлин трябва да се откаже от газовия си проект, който ще доставя природен газ на Германия директно от Русия през Балтийско море. В замяна на това Вашингтон ще започне преговори с Европейския съюз за ново търговско споразумение.
Натискът на Белия дом отразява по-твърдата американска тактика в търговията, която вече допринесе за увеличаването на напрежението между САЩ и Европа. Това от своя страна увеличи притесненията, че може да се стигне до налагането на вносни мита, които да засегнат автомобилната индустрия на силно зависимата от износа Германия.
Според американският представител, присъствал на срещата от миналия месец между Меркел и Тръмп, американският президент е добър в сключването на сделки. А такава би могла да бъде постигната при желание от страна на управляващите в Германия.
В същото време по-рано вчера американският високопоставен дипломат Сандра Аудкърк заяви пред журналисти в Берлин, че като руски енергиен проект газопроводът може да стане обект на американски санкции, което излага на риск компаниите, участващи в него. В отговор говорителят на Кремъл Дмитрий Песков посочи, че с действията си американците „просто се опитват грубо да популяризират своите собствени производители на газ“.
Противопоставянето на Вашингтон срещу газопровода се дължи на това, че с него Украйна – основна транзитна страна за руския газ, както и други американски съюзници в ЕС, ще станат по-уязвими на руско влияние. Според германският източник Вашингтон също така прави опити да измести Москва като доставчик на природен газ за Европа.
„По принцип сме отворени към това, но въпросът е какви количества американците могат да произведат и на каква цена“, посочи още високопоставеният представител на властите в Берлин.
И макар Мерел да не е свалила подкрепата си за газопровода, тая заяви в четвъртък, че ЕС е съгласен да предложи на САЩ по-тясно сътрудничество в газовия сектор в замяна на постоянен мораториум върху митата за внос на алуминий и стомана. По думите на американски източник от Белия дом Тръмп е обсъждал с Меркел „Северен поток“ 2, но не е свързвал неговото изпълнение с митата. „Това са два отделни въпроса“, заяви високопоставеният държавен представител.
Едно евентуално американо-германско споразумение върху „Северен поток“ 2 обаче няма да бъде достатъчно, за да реши трансатлантическото търговско напрежение. За да бъде поставено начало на нови търговски преговори, ръководството на ЕС ще трябва да получи мандат от страните членки, не всички от които подкрепят подновяване на диалога.
Въпреки повторното засилване на натиска от страна на Вашингтон Меркел ще посети в петък Русия, където ще има среща с президента Владимир Путин. Тя ще се опита да постигне компромис, който да е задоволителен както за САЩ, така и за европейските партньори, посочва още източникът от Берлин. Според него, след като са предоставени всички разрешителни за строежа на тръбопровода, вече няма законови варианти за неговото спиране.
„Северен поток“ 2 трябва да влезе в експлоатация през 2019 г.
преди 6 години За имане - има. Над средния...пръст. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ако мислиш, че този "управлява" нещо, дълбоко се лъжеш! Просот е поредната кукла на конци на Началниците! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години тръбите отдавна не са украински, а американски. затова е цялата тази дандания. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Шизофренията на един народ и избраният от тях тромбон. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Противопоставянето на Вашингтон срещу газопровода се дължи на това, че с него Украйна основна транзитна страна за руския газ, както и други американски съюзници в ЕС, ще станат по-уязвими на руско влияние. "Това го прочетох няколко пъти и не го разбрах. Значи Украина като няма да транспортира вече руския газ, ще става по-уязвима на руско влияние. А пък ние ако бяхме построили газопровод за транспорт на руския газ, пак ставаме по-уязвими на руското влияние. Въпроса в задачата е: кога не се става уязвим на руското влияние??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тоя човек вярно няма умствевн капацитет да управлява щатите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не било политически проект, а :)Германия да се откаже от икономиката си, а САЩ в замяна на това обещават да започнат преговори. Това ме уби, от смях :)Тръмп най-добре да паркира "Хари Труман" в Балтийско или Северно море и тогава да помоли Меркел да се откаже от СП2.Тоя "свободен, свободен" пазар. Да не би в САЩ да се разпространява по-друга версия на "The Wealth of Nations" на Адам Смит :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар