Пазарите в Европа затвориха с повишения в сряда въпреки нарастващата доходност по италианските държавни ценни книжа на пазарите на облигации, съобщава CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 приключи с ръст от 0,29%, но секторите му се придвижиха в различни посоки.
В Лондон бенчмаркът FTSE 100 закри сесията с увеличение от 0,26%. Германският DAX записа ръст от 0,18%, а френският САС 40 – от 0,3%.
Италианският бенчмарк обаче спадна с 2,4% на фона на опасенията около бъдещото правителство.
Италианската крайнодясна партия „Лига“ отрече твърденията, че иска отписване на дълг за 250 млрд. евро, ако стане част от коалиционно правителство с антисистемната партия Движение „Пет звезди“. Това обаче не бе достатъчно да премахне опасенията около икономическото бъдеще на страната.
Късно следобед доходността по италианските държавни облигации се повиши, а еврото изтри около половин процент от стойността си спрямо долара.
В рамките на европейския индекс Saipem се противопостави на тенденцията сред останалите италиански компании и финишира търговията с 12% нагоре. Причината за това бе повишение на рейтинга на компанията.
Акциите на Micro Focus също изгубиха част от първоначалната си сила в началото на търговията и в крайна сметка завършиха, поскъпвайки с около 2,6%. И тук движението се дължеше на подобрение на рейтинга.
Цената на книжата на Alstom също се вдигна в рамките на деня, записвайки ръст от 3,8%. Компанията отчете увеличение на нетната печалба от около 60% за фискалната си година.
В същото време обаче френската компания Elior записа най-лошия си дневен процентен спад от ноември 2017 г., посочва Ройтерс. Акциите се сринаха с почти 14%, след като компанията издаде предупреждение за печалбата си.
Пазарните играчи отразиха в цените и новата геополитическа несигурност, свързана със Северна Корея. Страната се отказа от разговори с Южна Корея в сряда след съвместни военни обучения между САЩ и Сеул, съобщи Ройтерс.
Международната агенция по енергетика пък каза в последния си доклад за пазара на петрол, че потенциалните прекъсвания в доставките на петрол в Иран и Венецуела са накарали трейдърите да изместят вниманието си към геополитиката, а не към фундаментите.