Рекорден брой германски компании смятат, че чуждестранните пазари, където те работят, ще се подобрат, независимо от нарастващите геополитически и търговски рискове. Това става ясно от публикувано в петък проучване на Асоциацията на германските търговска и индустриална камара (DIHK), цитирано от Ройтерс.
Според данните 40% от допитаните през март и април 1500 компании очакват положително икономическо развитие на чуждестранните пазари през следващите 12 месеца – най-високият процент от началото на проучването през 2015 г.
Едва 10% от бизнеса предвижда влошаване на икономическата обстановка, докато 50% не очакват промяна.
„Компаниите наблюдават повече бариери пред търговията, както и политически кризи, а икономическата несигурност, породена от Brexit например, също става видна“, се казва в проучването на DIHK, в което се допълва, че източници на несигурност са още конфликтите в Близкия изток и Африка, както и протекционистките мерки на администрацията във Вашингтон. Въпреки това от асоциацията потвърждават продължаващото добро представяне на икономиката, от което се ползва и Германия.
Проучването е проведено в пика на търговския спор между САЩ и Китай. През март американският президент Доналд Тръмп обяви, че въвежда налози от 25% върху вноса на стомана и 10% върху алуминия, въпреки че през следващите месеци предостави мораториум за Канада, Мексико, ЕС, Австралия и Аржентина.
В същото време решението му, обявено тази седмица, да изведе САЩ от иранското ядрено споразумение от 2015 г. и връщането на санкциите срещу страната, рискува да се отрази върху всички чуждестранни компании, които търгуват с ислямската република.
В тази връзка по-рано в петък германският министър на икономиката Петер Алтмайер заяви, че Германия е готова да спомогне за свеждането до минимум на отражението върху бизнеса на американските действия.
„Готови сме да разговаряме с всички притеснени компании за това какво бихме могли да направим, за да сведем до минимум отрицателните последствия“, каза Алтмайер в интервю, цитиран от Ройтерс.
Той също така заяви, че към момента Берлин няма намерение да променя своята схема за износ с Иран. „Сега започваме дебата за това какви ще са икономическите отражения и как можем да избегнем отрицателни последствия за работните места в Германия“, заяви той.
Що се отнася до самия конфликт Иран-САЩ, Алтмайер заяви, че той напомня търговския спор около митата. „Трябва да избегнем изпадането в спирална ескалация“, заяви той.
В четвъртък германският канцлер Ангела Меркел заяви в телефонен разговор с иранския президент Хасан Рухани, че Германия подкрепя запазването на ядреното споразумение стига Техера да спазва своята част от договора.