Страните членки на ЕС от Централна и Източна Европа настигат по благосъстояние по-богатите западноевропейски страни, но има икономическо раздалечаване между Севера и Юга, сочи доклад, подготвен за финансовите министри на ЕС, цитиран от Ройтерс и БТА.
Според ЕС големите различия правят процеса на взимане на решения труден за Евросъюза и тези разминавания могат да бъдат източник на бъдещи кризи.
Големите разлики също така засилват подкрепата за евроскептичните и популистки партии, което може да застраши бъдещето на ЕС.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на 11-те предимно източно- и централноевропейски страни, които се присъединиха към блока през 2004 година, расте по-бързо със средно темпо от 6 процента.
Така се стига до кумулативно увеличение на реалните доходи на глава от населението в някои случаи над 200 процента в периода между 1999 и 2016 година, посочва проучването.
При по-богатите западни страни нарастването средно е 2 процента, което увеличава БВП на глава от населението само с 50 процента за същия период, според проучването.
Финансовата криза започна през 2010 година и задълбочи разделението по богатство в еврозоната между по-богатия и по-стабилен Север и по-бедния Юг.
По данни на Международния валутен фонд (МВФ) БВП на глава от населението е скочил в Германия с 19 процента през 2016 година спрямо равнищата от 2010 година, с 14 процента в Холандия и Франция и с 13 процента в Белгия и Австрия.
В южните страни, които имат по-нисък БВП на глава от населението, през 2010 година показателят е нараснал много по-бавно, задълбочавайки разликата в богатството. В Италия БВП на глава от населението е нараснал с 6 процентна, в Португалия - с 10 процента, в Гърция е спаднал със 7 процента за същия период.
Този модел отразява сближаването между Изтока и Запада и раздалечаването между Севера и Юга, се посочва в анализа, изготвен от Центъра за европейски политически изследвания.
Нито източно-западното сближаване, нито северно-южното раздалечаване е свързано с членството в еврозоната, отбелязва проучването, като прогнозира, че сближаването по оста Изток-Запад ще продължи през следващите години, а раздалечаването между Севера и Юга може отново да започне.