Европейският съюз отхвърли исканията на Великобритания за законодателна поправка на заплахата вследствие на Brexit по финансови договори за трилиони долари, заявявайки на банки и застрахователи да решат проблема сами.
Комисарят по въпросите на финансовите услуги Валдис Домбровскис заяви, че частният сектор трябва да поеме водещата роля в гарантирането, че съществуващите договори могат да продължат и няма да се стигне до проблеми, когато Великобритания напусне ЕС. Застрашени са деривати за 96 трлн. паунда (134 трлн. долара) и застрахователни политици за десетки милиони, които според британските регулатори биха могли да бъдат отхвърлени, тъй като компаниите може да изгубят способността си да изпълняват споразуменията си с клиентите.
„Засега не виждаме доказателства, че повечето въпроси не могат да бъдат решени от самия частен сектор“, каза Домбровскис в интервю за Bloomberg TV във вторник. „По-голямата част от работата за адаптиране на бизнес моделите към реалността след Brexit все още пада на пазарните участници“.
Домбровскис каза, че ЕС прави оценка на въпроса. В изказване от вторник той заяви, че планира да обсъди въпроса с гуверньора на Английската централна банка (АЦБ) Марк Карни и британския финансов министър Филип Хамънд.
Продължаването на договорите се превърна в сериозен въпрос около Brexit, тъй като съществуващите споразумения са структурирани така, че да разчитат на възможността на компаниите да правят бизнес в 28-те страни членки на ЕС. Когато Великобритания напусне съюза, тези разрешения вероятно ще отпаднат, с което компаниите няма да могат да обслужват трансгранични договори.
АЦБ и Комисията за финансов надзор на Великобритания (Financial Conduct Authority, или FCA) предупреждават за потенциалните рискове пред финансовата стабилност от месеци насам и призоваха миналата седмица за законодателство в двете юрисдикции, за да се избегне проблема. Финансовата индустрия предложи възможни решения, включително т.нар. заварени договори, чиито матуритет да приключи по съществуващите сега закони.