Испанците са станали по-богати от италианците – окуражаващ признак за възстановяването на испанската икономика, но притеснителен индикатор за третата по големина икономика в еврозоната, която в момента се намира в политическа криза.
Испанският брутен вътрешен продукт на глава от населението е изпреварил този на Италия през 2017 г., показват данни на Международния валутен фонд (МВФ), публикувани по-рано тази седмица, които сравняват страните на основата на т. нар. равенство на покупателната способност.
Прогнозата на МВФ, представена от вестник Financial Times, е през следващите пет години Испания да стане по-богата от Италия със 7%. За сравнение само преди десетилетие Рим изпреварваше Мадрид с 10% по същия показател.
Лошите новини за Италия обаче не свършват дотук. Според валутния фонд очакванията са до 2023 г. някои страни от бившия Съветски блок, включително Словакия и Чехия, също да станат по-богати на база на глава от населението.
Италианската стагнация е една от основните причини за тежкото политическо разделение в страната, като избирателите вече губят надежда, че традиционните партии могат да създадат нови работни места и да стимулират растежа. На този фон последните избори в Италия от миналия месец показаха скок в подкрепата за антисистемните партии, но въпреки това никоя политическа сила не успя да спечели достатъчно гласове за самостоятелно управление, задълбочавайки политическата несигурност в страната.
Лошото представяне на Италия – и особено рискът за способността ѝ да изплаща дълга си, който е най-големият в еврозоната спрямо размера на икономиката след този на Гърция, се възприема и като един от най-големите опасности пред съюза на единната валута.
Без структурно икономическо подобрение Италия „продължава да представлява скрита заплаха за еврозоната“, заяви Ливен Ноп, икономист от банка KBC.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.