Гръцкият дълг ще бъде една от основните теми на пролетната среща на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка, която започва по-късно днес във Вашингтон. Според източници на гръцката информационна агенция AnaMpa има добри шансове МВФ и еврозоната да успеят да се разберат по спора си за облекчаването на дълга на южната ни съседка.
В последната си прогноза Фондът ревизира в посока нагоре своите очаквания за бюджетния излишък на Гърция - до 3,7% през 2017 година и 2,9% през 2018 година.
Това е значително подобрение от очакваните от МВФ 2,2% първичен излишък през 2018 година спрямо насрещната прогноза от страна на европейските кредитори, която сочи, че излишъкът в бюджета ще бъде в размер на 3,5% през тази година.
Именно преразглеждането на макроикономическите показатели може да доведе до сближаването на позициите и в други спорни точки от плановете за възстановяване на гръцката икономика.
Атина очаква с голям интерес планираната за петък (20 април) среща между финансовите министри на водещите икономики в еврозоната (Германия, Франция, Италия и Испания), европейски институции, сред които Европейската комисия, Европейската централна банка и Европейския стабилизационен механизъм, с представители на МВФ.
Това ще бъде само първият от серията разговори, в който ще бъде обсъдено бъдещето на Гърция след спасителните програми. Темата ще бъде водеща и за заседанието на Еврогрупата през следващата седмица в София.
МВФ не вярва, че гръцката икономика ще постигне показателите, очаквани от европейските институции. По тази причина и институцията настоява за още ограничения в разходите, което не се приема добре в Гърция, както и за орязване на дълговете, което пък не е по вкуса на европейските кредитори.
Все пак в Брюксел имат нагласата да приемат известни облекчения, свързани с матуритета на дълговете или размера на лихвите, ако Атина продължи с обещаните реформи.
преди 6 години Нима гърците са виновни, че Европейския съюз допуска грешка (липсва защита срещу щетите от еврото), която причинява тяхната криза?А ако осъдят Европейския съюз за неговото неправилно поведение, което е водещият причинител за кризата в Гърция? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Има - да продължат да продават и да приватизират докато си изплатят дълговете или да се научат да живеят с колкото могат да си изработят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Реално Международния валутен фонд (МВФ) е със съгласие Гърция да пренебрегва щетите от въведената парична единица. При запазването на тази грешка Гърция понася щети.В същото време МВФ дава нови заеми на Гърция, за да я спаси от развиващи се злини от запазваната държавна грешка.Факт е, МВФ без да зачита своята роля за развиващите се злини в Гърция дава заеми за преодоляване на лошите последиците.При допусканата държавна грешка Гърция е с щети, защото колкото повече работят гърците за постигане на обществен икономически растеж, толкова по-големи са щетите.Спасението на Гърция е възможно само със защита срещу щетите от въведената парична единица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар