Страхът от търговски войни, предизвикан от идеите на САЩ за мита за вноса на китайски стоки, вече се отразява на развитието на икономиката. Опасенията се отразяват върху разходите за заеми и върху цената на акциите, коментира членът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Беноа Кьоре, цитиран от Ройтерс.
"Нищо от това не подкрепя икономическия растеж или заетостта", отбелязва още той.
В момента пазарите започват да спекулират и дали забавянето на икономиката, предизвикано от глобалните търговски търкания, може да отложи края на програмата за обратно изкупуване на акции от ЕЦБ и на политиката за основната лихва, допълва още агенцията.
С инфлация под 1,5% очакванията сред анализаторите са, че централната банка на еврозоната ще предприеме мерки за увеличаване на лихвите едва в средата на 2019 година. Пазарите обаче вече започват да се чудят как ще реагира банката на намаляващите цени на акциите и забавянето на някои икономически дейности в еврозоната.
Беноа Кьоре не дава сигнал какви ще бъдат действията на ЕЦБ. Но предупреждава, че отражението на търговските войни върху икономиката ще бъде по отношение на забавяне на ръста и намаляване на заетостта, тоест и двата фактора, които подхранват инфлацията.
Ефектът от очакваните търговски войни вече е видим по отношение на заемите и инвеститорите, казва Беноа Кьоре. Отражението на търговските спорове върху инфлацията обаче ще се прояви в по-дългосрочен аспект.
"Намаляването на цените на акциите в отговор на анонса на САЩ за налагане на увеличени мита върху стоманата и алуминия и неопределеността по отношение на обхвата на каквито и да било ответни мерки вече допринесоха за по-строги финансови условия", коментира членът на ЕЦБ по време на реч в Италия.
В банката вече имат и симулации на ответни действия. Според тях налагане на 10% вносни мита за всички американски стоки ще забави глобалната икономика с 1% през първата година. САЩ ще бъдат най-тежко засегнати. Еврозоната също ще усети влошаване, макар че спадът ще бъде по-слаб.