Скоро започва подготовката на сухопътната част на проекта "Турски поток", каза руският президент Владимир Путин по време на съвместната пресконференция с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. "Това ще позволи да бъде наситен газовия пазар в Турция, както и в редица други държави в Югоизточна Европа, ако те го поискат", обясни той, цитиран от пресцентъра на Кремъл.
За него новият газопровод по дъното на Черно море ще повиши енергийната сигурност в региона. Ердоган също отбеляза, че работата по втората тръба продължава.
Плановете за "Турски поток" предвиждат изграждане на две тръби - едната за клиентите на "Газпром" в Турция, а втората - за европейските потребители. На 7 май 2017 година руската компания започна строителството на морската част на газопровода, но засега няма яснота как ще продължи пътят на тръбата към Европа.
Един от спряганите варианти е през България - чрез газовия хъб "Балкан". Алтернатива обаче е Гърция - или чрез планирания "Посейдон", или чрез Трансадриатическия газопровод (TAP).
"Турски поток" не е единственият енергиен проект между Русия и Турция, обсъден днес по време на посещението на Путин в Анкара. По-рано двамата държавни глави дадоха старта на строителството на АЕЦ "Аккую". Очакванията са първият блок на ядрената централа да заработи до 2023 година.
В своето обръщение Путин отбелязва още и сътрудничеството във военната сфера и покупката на отбранителната система С 400 от Турция, която е член на НАТО.
"Решихме да ускорим срока на доставка на този високоефективен руски отбранителен комплекс", каза руският президент и допълни, че е обсъдил и други перспективни проекти в тази сфера с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Двете страни динамично развиват и културните отношения помежду си. През 2017 година 4,7 млн. руснаци са посетили Турция. Путин очаква, че през 2018 година броят им ще надмине 6 млн. В тази връзка държавните глави са дискутирали възможностите за облекчаване на визовия режим.
През 2017 година стокооборотът между Русия и Турция е достигнал стойност от 22,1 млрд. долара, което е повишение от 40,5%.
преди 6 години "Алтернатива обаче е Гърция - или чрез планирания "Посейдон", или чрез Трансадриатическия газопровод (TAP)".Ето накъде ще продължи през Гърция, Македония за Австрия Италия, Чехия и всички държави търсещи националния си интерес , а не този на САЩ и на брюкселските му слуги. отговор Сигнализирай за неуместен коментар