Италия изнесе природен газ за първи път миналата седмица в рамките на усилията на националния оператор на газопреносната мрежа Snam да превърне Южна Европа в център на газовата търговия, съобщава Bloomberg.
Snam работи за повишаване на гъвкавостта на системата си, така че газ от Южна Европа и Африка да може да достига до Централна Европа. Главният изпълнителен директор на компанията Марко Алвеа иска да създаде център на търговията с горивото в Южна Европа, който да се прибави към вариантите за задоволяване на търсенето и да използва инсталациите за съхранение на природен газ в Италия.
газ
Първият износ, който струваше на Snam години на планиране и инвестиции, ще засили връзките между италианската мрежа и компаниите, търгуващи с природен газ в Северна Европа. Великобритания и Холандия са двата основни хъба за горивото в Европа и Алвеа иска да увеличи ролята на Италия за индустрията.
Швейцария получава около 3 млн. куб. м газ дневно от Италия от 14 март, сочат данни на Snam. „Очакваме да увеличим инвестициите си в полза на сигурността и гъвкавостта на италианската газова система, която няколко пъти в последните месеци показа по-голяма надеждност в сравнение с останалите европейски страни“, каза Алвеа при представянето на стратегията на компанията пред инвеститори миналата седмица.
Настоящият капацитет на тръбопровода, който се намира на границата между Италия и Швейцария, е 5 млн. куб. м. Той ще бъде увеличен до 40 млн. куб. м след допълнителни инвестиции, съобщи компанията.
Подобряването на мрежата трябва да бъде завършено до октомври 2018 г. След това Snam вероятно ще има дестинации за износ от Швейцария и Германия до Франция и Северна Европа. Крайната цел на Алвеа е да добива повече газ от района на Каспийско море и Северна Африка, което ще даде на Италия допълнителни газови източници.
Русия доставя около една трета от газа за Европа, но правителството на Владимир Путин в Москва е подложено на нарастващо напрежение заради отравянето на бивш руски шпионин във Великобритания. Германия и Великобритания заявиха, че искат да създадат алтернативи на руските доставки, въпрки че за момента осезаемите проекти са малко.
Snam съобщи миналата седмица, че е повишила петгодишната си инвестиционна цел с 10% до 5,2 млрд. евро (6,4 млрд. долара) до 2021 г., като най-големият дял от инвестициите е предназначен за подобряване на разпределителната мрежа.