Гръцкият външен министър Никос Коциас ще посети Скопие по-късно тази седмица (на 22 март), за да обсъди петте варианта на име на Македония, които Гърция предлага, пише "Катимерини".
Тези предложения са: Република Нова Македония, Република Северна Македония, Република Горна Македония, Република Вардарска Македония и Република Македония (Скопие), допълва изданието.
Преговорите между Македония и Гърция са приветствани от международната общност, но и силно критикувани в Гърция, включително и от страна на коалиционния партньор на СИРИЗА - ANEL ("Независими гърци"). Лидерът на партията и министър на отбраната Панос Каменос нееднократно е заявявал, че няма да приеме думата "Македония" в името на северната съседка на Гърция, нито ще се откаже от искането за промяна в Конституцията на Македония.
По-късно днес в Атина е планирана среща между Каменос и премиера на Гърция Алексис Ципрас, посочва още "Катимерини". В понеделник, още преди да станат ясни вариантите на Коциас, Каменос заяви пред журналисти, че коалицията със СИРИЗА ще устои до края на мандата.
Между двете партии обаче възникват редица конфликти - не само свързани с името на Македония, но и заради двама гръцки войници, задържани от Турция с обвинения за нарушаване на границата. Те са били част от редовен граничен патрул в условията на лоша видимост.
Атина вече на няколко пъти отхвърля искането на Турция да върне осем турски военни, които избягаха в Гърция след опита за преврат срещу Ердоган през 2016 г.
Именно казусът с гръцките военни ще е във фокуса на срещата между Ципрас и Каменос, анонсира преди ден говорителят на гръцкото правителство Димитрис Цанакопулос, цитиран от Ana Mpa.
По информация на агенцията гръцкият външен министър е получил заплашително писмо във връзка с преговорите с Македония. "Гърците трябва да се борим за своите идеали, история и идентичност", пише в писмото, в чийто плик е имало и куршум, твърди източник на агенцията.
Спорът за името на Македония между Атина и Скопие продължава почти 30 години. Гърция вижда опит за присвояване на историята и териториални претенции от страна на северната им съседка с желанието да използва името на едноименната гръцка област в своето конституционно име. Заради непризнаването на Македония от Гърция страната е блокирана и не може да стане член на ЕС и НАТО.
В началото на годината гръцкият премиер Алексис Ципрас обясни в интервю за в. "Етнос", че географската област Македония е разделена между три държави. "В този смисъл е съвсем противоречащо на историята и абсурдно някой да поиска етническа идентификация с Македония", поясни той.
Българският президент Румен Радев изрази позицията на София в този казус, заявявайки по време на визита в Македония, че страната ни няма да приеме име, в което има "географски ориентири", които да подсказват претенции към България.
преди 6 години Отвори учебниците по история на Балканите и виж какво пише в тях за 7век. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години До коментар 1: У нас освен българи от македонския край живеят много българи от Влашко, от Добруджа, от Тракия, от Странджа, от Шопската област, българи-мохамедани (т Родопския край и т.н. Това са основните етнограгски области в България. На българите от македонския край им се викат македонци. На българите от Тракия им се вика тракийци. На българите от Влашко им се вика власи. На българите от Родопите им се вика помаци. На българите от софийското поле им се вика шопи. И т.н., и т.н.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Че кой отрича македонската нация и жителите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Браво бе! Явно, че това е промакедонски сайт! Кога нацъкахте минусите, кога се отказахте от България? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И да допълня - по горе се говори за "географската област Македония, която е разделена между три държави", а не за "македонската нация, която е разделена между три държави", което не е нищо друго, освен териториални претенции. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Колега, бихте ли пояснили какво разбирате под "у нас също живеят доста македонци"? Случайно да не Ви плащат от Скопие? Защото това е тяхна теза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Вардарска Македония е може би най-точното име. Защото е свързано с географското положение, отделно има област Македония в северна Гърция, а и у нас също живеят много македонци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар