Все повече лондонски банки се очаква да изберат Франкфурт за своя европейска база като част от плановете си за след Brexit, пише The Local. Изданието цитира представители на германската финансова индустрия по повод съобщението от Лондон и Брюксел за споразумението по излизането на Великобритания от Европейския съюз (ЕС).
От април се очаква значимо придвижване на банки към града, разположен на река Майн, казва пред AFP Хубертус Вет от компанията Frankfurt Main Finance, която консултира банки при подобни промени.
Германският финансов регулатор BaFin в момента обработва над 10 заявления за германски банкови лицензи, посочва говорител на институцията.
Около 100 банки се очаква да изнесат част от дейностите си от Лондон, след като Великобритания напусне ЕС.
Излизането от Общността най вероятно ще означава загуба на така наречените „паспортни права“, които позволяват на финансовите институции да продават без ограничения (например с лицензи - бел. ред.) услугите си в останалите 27 страни членки. Това означава, че банките ще трябва да се преместят на континента, за да продължат да извършват дейността си.
Засега обаче само около 40 банки са обявили плановете си.
Въз основа на досегашната информация Франкфурт може да спечели около 5 хил. работни места, като основно американски и японски банки се очаква да преместят операциите си, посочва Асоциацията на чуждестранните банки в Германия. Това нарежда града на водеща позиция в конкуренция със съперници на континента като Париж, Амстердам, Дъблин и Милано.
Германски политици и банкери се засегнаха от решението на ЕС да премести Европейския банков регулатор (ЕВА) от Лондон в Париж, вместо да изберат близостта на Европейската централна банка във Франкфурт.
Така Париж получи сериозен тласък, признава консултантът Вет, като настоява, че все пак Франкфурт остава предпочитан като финансов център.
Междувременно Асоциацията на германските банки (BdB) призова Европа да положи възможно най-много усилия, за да избегне внезапния Brexit без сключено търговско споразумение.
Британският преговарящ Дейвид Дейвис и колегата му от иметона ЕС Мишел Барние обявиха на 19 март, че Великобритания ще премине през „преходен период“ от почти две години след датата на Brexit – 29 март 2019 г., през който страната ще ползва всички предимства и ще спазва всички правила на общия пазар и митническия съюз.
Асоциацията на германските банки също така приветства преизбирането на Ангела Меркел, като според организацията новото германско правителство се е ангажирало да направи Германия и Франкфурт по-привлекателни за финансовия свят.