Гърция изготвя план за развитие след края на спасителните програми, пише AnaMpa, позовавайки се на свои източници. В него се търси баланса между исканията на кредиторите, очакванията на пазарите и на гръцкото общество.
От една страна Атина се надява да намери нови източници на финансиране - да привлече инвестиции и от капиталовите пазари, но от друга - трябва да даде сигнал и на обществото, че най-лошото от кризата вече е свършило.
В плана за развитие ще бъдат записани специфични цели за реформите, приватизацията и фискалните цели на гръцкото правителство. В него ще бъдат включени и мерки за социална защита, допълва още изданието. Целта е на инвеститорите и кредиторите да бъде гарантирано, че няма да има изненади, както и че правата и свободите ще бъдат запазени чрез социалните действия.
Гърция ще представи този план по време на заседанието на Еврогрупата в София, планирано за 27 април.
Друга важна дата за южната ни съседка в следващите месеци е 21 юни. Тогава постигнатото по третото спасително споразумение ще бъде много внимателно оценено и ще стане ясно дали страната ще успее да излезе от него през август. В правителството не очакват да има проблеми от тази гледна точка, допълва още гръцкото издание.
Месеци преди края на спасителната програма ролята на Международния валутен фонд (МВФ) така и не е много ясна, коментират източниците на AnaMpa. Възможно е обаче институцията да се намеси по отношение на въпроса за облекчаването на дълговете на Гърция. Досега европейските кредитори са се съгласили на увеличаване на матуритета на задълженията с 15-20 години и на сроковете за изплащане не лихвите, но не и на директно орязване на дългове.
Има вероятност и Европейският стабилизационен механизъм (ESM) да изкупи по-голямата част от дълговете на страната към МВФ, които възлизат на 12 млрд. евро, допълва още AnaMpa.