IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Турция може да забави строежа на сухопътната част на „Турски поток“

Анкара все още не е издала разрешение за строителството на наземния участък от газопровода

18:15 | 20.02.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Властите в Турция тепърва трябва да издадат разрешение на руската компания „Газпром“ за строителството на сухопътната част от газопровода „Турски поток“, което може да доведе до забавяне на проекта, съобщават източници на агенция Ройтерс.

Анкара вече разреши на „Газпром“ да започне строежа на морската част на трасето в Черно море, но все още не е дала зелена светлина за сухопътния сегмент, който трябва да пренася руския газ към Южна Европа, съобщават запознатите.

„Все още няма разрешение от Турция, което възпрепятства разговорите за строежа на втората тръба до Европа“, посочва един от източниците.

Според информацията на Ройтерс забавянето на разрешителното може да е свързано с преговорите между „Газпром“ и турската държавна компания Botas във връзка с искания за отстъпки от цената на руското гориво. „Изглежда„Газпром“ ще трябва да се предаде“ пред Botas", коментира източникът на агенцията. 

Плановете за тръбопровода на стойност 7 млрд. евро са чрез него да се намали зависимостта на Русия от Украйна като транзитна страна.

Отношенията между Москва и Киев бяха обтегнати още преди анексирането на полуостров Крим през 2014 г. Основна причина за това беше спор около доставките на газ, като според Русия съседна Украйна отклонява за местно ползване гориво, предназначено за страни от ЕС.

По тази причина Русия търси алтернативни транзитни маршрути – страната планира да увеличи капацитета на вече съществуващия си газопровод до Германия посредством проекта „Северен поток" 2, който заедно с „Турски поток“ ще елиминира необходимостта от транзитиране на синьото гориво през Украйна.

Всяко едно забавяне в строителството на тръбопровода през Турция обаче е възможно да разпали допълнително съмненията, че проектът може изобщо да не се реализира в настоящата си форма, посочва Ройтерс. Задачата му е да увеличи доставките до Турция – най-големият купувач на руски газ след Германия. От още по-голямо значение за Москва е това, че проектът продължава и отвъд Турция към Южна Европа, отваряйки нови транзитни маршрути.

Проектът е интересен и за България, която е една от възможностите за транзитиране на руския газ към Европа. 

От „Газпром“ очакват „Турски поток“ да бъде завършен през 2019 г.

В понеделник компанията оператор на „Турски поток“ съобщи, че вече е построила 884 км от двете подводни линии на газопровода, чийто общ капацитет трябва да е от 31,5 млрд. куб. м годишно.

„Газпром“ вече изпълнява доставки до Турция посредством „Син поток“, който също минава по дъното на Черно море.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:58 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още