Управителят на Латвийската централна банка Илмар Римшевич, който бе задържан с обвинение за поискан подкуп, бе освободен вчера от местната агенция за борба с корупцията, съобщи Ройтерс.
Видео материал в латвийския новинарски портал Delfi показва, че пред репортери Римшевич категорично възразява срещу обвиненията при освобождаването си.
Римшевич, който прекара две денонощия в ареста, беше освободен под гаранция от 100 хил. евро, внесена от негов приятел, каза адвокатът му, цитиран от БТА и ТАСС.
Припомняме, че след ареста на Илмар Римшевич Европейската централна банка (ЕЦБ) блокира плащанията на третата по големина банка в Латвия ABVL Banks AS. Според Ройтерс това е резултат от обвинения от страна на американските власти, че банката е нарушила режима на санкции срещу Северна Корея.
Дебитните операции на клиентите на банката са ограничени по разпореждане на Комисията за финансов и капиталов пазар на Латвия след обвиненията от САЩ в пране на пари, съобщи ТАСС в понеделник.
За стабилизиране на финансовото положение от ABLV са се обърнали към Латвийската централна банка с молба за заем от 480 млн. евро срещу залог от ценни книжа. Централната банка е решила да отпусне заем от 97,5 млн. евро.
Междувременно полицията в Латвия разследва твърденията на Norvik banka, че високопоставено лице от финансовия сектор е искало подкуп от най-големия акционер в банката, информира Delfi. Това според агенцията е британският гражданин от руски произход Григорий Гуселников.
Чрез посредници Римшевич периодично от 2015 г. насам е искал подкупи, като е заплашвал със санкции Norvik bankа, казва Григорий Гуселников, цитиран от Delfi, като агенцията се позовава на AP.
Ръководителят на Комисията за финансов и капиталов пазар на Латвия Петерс Путнинш отрече пред Латвийската телевизия Римшевич да се е домогвал до подкупи или Комисията да е имала съмнителни действия, каквито са обвиненията на Григорий Гуселников, информира Delfi. Ръководителят на Комисията призовава обществото и медиите да се отнасят критично към твърденията на Гуселников.
„Достатъчно е сложна историята с надзора на тази банка“, пояснява той.
Обвиненията към Римшевич в корупция сериозно удариха репутацията на латвийската финансова система, коментира евродепутатът Инесе Вайдере. Тя се опасява от руска намеса във връзка с предстоящите тази година избори за Сейм в Латвия.
Според нея Римшевич би трябвало да напуска поста си, дори да се смята за невинен, тъй като президентът на централната банка олицетворява финансовата система на страната.