IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейската комисия предлага нови правила за ДДС

Според Комисията те ще дадат повече гъвкавост на страните членки и ще създадат по-благоприятна данъчна среда за растежа на малките и средните предприятия

14:09 | 18.01.18 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейската комисия (ЕК) предложи днес нови правила, чиято идея е да дадат повече гъвкавост на страните членки да определят ставките на ДДС и да създадат по-благоприятна данъчна среда за растежа на малките и средните предприятия, съобщават от Пресслужбата на ЕК.

Днешните предложения са последните стъпки от основното преразглеждане на правилата за ДДС от страна на Комисията. Създаването на единно пространство на ЕС по отношение на ДДС ще намали драстично измамите с ДДС в ЕС, които възлизат на 50 милиарда евро, като същевременно ще окаже подкрепа на предприятията и ще обезпечи приходите на правителствата, коментират от Комисията.

Предложените нови правила ще даде на страните повече гъвкавост. Освен стандартната ставка на ДДС, която е 15%, според новите правила държавите членки ще могат вече да предвидят две отделни ставки с размер между 5 и 15%, една ставка с размер между 0 и 5% и ставка от 0% за стоки, освободени от ДДС (или т.нар. „нулева ставка“).

В допълнение настоящият сложен списък със стоки и услуги, към които могат да се прилагат намалените ставки, ще бъде премахнат и заменен с нов списък с продукти (като оръжия, алкохолни напитки, хазарт и тютюн), към които винаги трябва да се прилага стандартната ставка от 15% или повече.

За да защитят публичните приходи, държавите членки трябва да се уверят, че среднопретеглената ставка на ДДС възлиза на поне 12%. Новият режим означава също, че всички стоки, които към момента се ползват от ставки, различни от стандартната, могат да продължат да го правят.

Съгласно действащите правила държавите членки могат да освободят малките дружества от ДДС, при условие че годишният им оборот не надвишава определен размер, който е различен в отделните страни. Тези освобождавания са валидни само на националните играчи, което означава, че няма равнопоставени условия на конкуренция за малките дружества, които осъществяват търговия в ЕС.

Макар настоящите прагове за освобождаване да остават, с днешните правила се въвежда:

- праг за оборота в размер на 2 милиона евро, под който малките предприятия ще се ползват от мерки за опростяване (като опростена регистрация за целите на ДДС, опростено фактуриране и опростени задължения за водене на регистри), без значение дали са освободени от ДДС;

- възможност за държавите членки да премахнат за освободените от ДДС малки предприятия задълженията във връзка с ДДС за идентификация, фактуриране, счетоводна отчетност и изготвяне на справки-декларации;

- праг за оборота в размер на 100 хил. евро, позволяващ на дружествата, които осъществяват дейност в повече от една държава членка, да се възползват от освобождаването от ДДС.

Законодателните предложения сега ще бъдат предадени на Европейския парламент и на Европейския икономически и социален съвет за консултация и на Съвета — за приемане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:53 | 07.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 3
bgMan
преди 6 години
Направо да го махат това ДДС.Ще се облекчи много работата на приходната администрация и ще отпадне нуждата от голям брой държавни служители и ресурсите за тях, с които досега си вършат работата.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 3
caller
преди 6 години
Браво за предложените нови правила, време е да се урегулира облагането с ДДС в ЕС, защото сега всеки прави каквото му скимне. Дано и у нас най-после да разберат, че 20% ДДС върху храна и лекарство си е чист геноцид срещу народа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 10
Иван Митев
преди 6 години
При наличното пренебрегване на вредното влияние от еврото, колкото по-добро данъчно облагане се прилага, толкова щетите са по-големи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още