Супермаркетите в Обединеното кралство произвеждат повече от 800 000 тона пластмаса на година, става ясно от проучване на британския ежедневник Guardian. Британската медия е поискала данни от осемте водещи вериги за хранителни стоки, включително от германските магазини с високи отстъпки Aldi и Lidl.
Въпреки това само две от анкетираните компании са предоставили информация за използваната от тях пластмаса на годишна база. Другите оправдават решението си да не предоставят подобна информация с твърдението, че тя е "икономически чувствителна".
Консултантска компания, специализирана в екологичните теми, е оценила получените данни и друга обществено достъпна информация. Резултатът: пластмасовите отпадъци, генерирани от опаковки и торбички в супермаркетите, съставляват повече от половината от потреблението на пластмаса в британските домакинства и възлиза на почти един милион тона.
Според директива на Европейския съюз веригите супермаркети трябва да отчитат пластмасовото си потребление пред Европейската комисия веднъж годишно. Тези данни обаче не са публично достъпни. В момента ЕК започва сериозна кампания срещу пластмасовите отпадъци. Така например с нова стратегия се планира свеждането до минимум на пластмасата за еднократна употреба.
В края на декември пък доклад на британската парламентарна Комисия за екологичен одит поиска от супермаркетите, търговците на дребно и производителите на напитки да плащат повече за рециклирането на пластмасовите опаковки на стоки, които продават.
Искането на депутатите представлява опит да се намали количеството пластмасови бутилки за вода, които британците използват всяка година, и да се стимулира културата за използване на шишета за многократна употреба, съобщава британският вестник Guardian. Идеята е те да могат да бъдат пълнени с чешмяна вода от обществени чешми, ресторанти, кафенета, спортни центрове и вериги за бързо хранене. Според авторите на предложението това ще намали употребата на пластмасови бутилки за вода с 65%.
В момента във Великобритания годишно се използват 13 млрд. пластмасови бутилки, но само малко над половината от тях (7,5 млрд.) се рециклират.