IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Швейцария позволи събирането на подписи за референдум срещу имиграцията от ЕС

Популистката Швейцарска народна партия отдавна се опитва да ограничи имиграцията към неутралната страна

18:20 | 16.01.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Швейцарското правителство разреши на поддръжниците на крайнодясна кампания за спиране на имиграцията от Европейския съюз (ЕС) да започнат да събират обществена подкрепа, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Ако инициативата, която може да доведе до прекъсване на двустранните връзки с блока, събере 100 000 подписа до юли следващата година, то тя ще бъде подложена на референдум. Това може да доведе до отмяна на свободното движение на граждани на ЕС, което в момента е гарантирано с двустранни споразумения.

Популистката Швейцарска народна партия отдавна се опитва да ограничи имиграцията към неутралната страна. Една четвърт от 8,4 милиона жители на Швейцария са чужденци.

ЕС настоява, че гражданите му трябва да имат правото да живеят и работят в Швейцария, която не е член на блока, ако страната иска да запази достъпа си до единния пазар на ЕС, който е и най-големият вносител на швейцарски стоки.

Миналия месец двустранните връзки между Брюксел и Берн се влошиха. Швейцария обеща да предприеме ответни мерки срещу неприемливите, според нея, ограничения на достъпа на швейцарски фондови борси до единния пазар на ЕС.

През 2014 г. швейцарските гласоподаватели одобриха имиграционни квоти, но през 2016 г. парламентът вместо това прие система, която дава на регистрираните в Швейцария като безработни предимство при получаването на работни места. Това предотврати конфликт с Брюксел и заплахата за двустранните отношения.

Текстът на новата инициатива предвижда Швейцария да ръководи имиграцията си едностранно и да не сключва споразумения, даващи право на свободен достъп на чужденци. Правителството ще има 12 месеца да договори прекратяване на сегашното споразумение за свободно движение.

В случай на неуспех правителството ще има 30 дни за отмяна на споразумението за свободно движение. Това несъмнено ще накара Брюксел да отмени цял пакет от други двустранни споразумения, отбелязва Ройтерс.

Според проучване на медийната компания "Тамедия" тази седмица 55 на сто от швейцарците са против отмяната на споразуменията за свободно движение, а 42 на сто подкрепят тази мярка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:35 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още