Нови правила ще направят конфискуването на незаконно придобито имущество в ЕС по-лесно, а компенсациите за жертвите ще бъдат приоритет. Това съобщават от Европейския парламент, след като промени в тази насока в европейското законодателство бяха дискутирани в комисията по граждански свободи.
Новите правила са част от плановете на ЕК за борба с финансирането на терористични дейности. Разширява се и обхвата на санкциите по отношение на какво имущество може да бъде задържано от държавните органи. От Брюксел предлагат отнемане или запориране на имущество, дори и когато при придобиването няма пряка връзка с извършеното престъпление, или принадлежи на трети лица.
Текстовете предвиждат ускорени срокове за отнемане на имущество, придобито вследствие на криминални действия, или при случаи, свързани с терористична дейност.
Между европейските институции обаче се появява разногласие – Европейската комисия иска срокът на процедурата за отнемане или замразяване на активи да бъде 60 дни, а европейските депутати – 20 дни. Целта е криминално проявените лица да нямат възможност да укрият имущество и активи.
Жертвите ще бъдат във фокуса на новите правила. Те ще бъдат компенсирани със средствата от конфискуваните активи на престъпниците.
От ЕП посочват още, че при съмнения за криминално престъпление съдът нарежда да бъде запорирано имущество на заподозрените в извършване на незаконните действия. Едва тогава може да се пристъпи към следващите действия от властите.
Конфискацията и запорирането на имуществото е ефикасен начин и за превенция на тероризма, посочват още от институцията. Но изчисленията на Европол са, че само 1,1% от добитото по незаконен начин имущество се конфискува. Общата му стойност в ЕС е 1,2 млрд. евро.
След като промените бяха одобрени от комисията по граждански свободи в ЕП, предстои текстовете да бъдат обсъдени между трите европейски институции – Европейския парламент, Европейския съвет и Европейската комисия.