IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германският "часовник на дълга" затиктака наобратно

За първи път от поставянето му през 1995 г. броячът показва, че публичният дълг на Германия намалява

10:16 | 04.01.18 г.
<p>
	Райнер Холцнагел стои пред препрограмирания &quot;часовник на дълга&quot;. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Райнер Холцнагел стои пред препрограмирания "часовник на дълга". Снимка: Ройтерс

Кампанията на Берлин за фискална дисциплина отбелязва малко, но символично постижение тази седмица: за пръв път от над две десетилетия внимателно следеният „часовник на дълга“ на Германия се движи наобратно, коментира Financial Times.

Часовникът, който въпреки името си по-скоро представлява брояч, бе препрограмиран на 1 януари, за да вземе предвид новите планове за федерален и регионални бюджети. Сега той тиктака с по минус 78 евро в секунда, като така за пръв път показва, че публичният дълг на страната намалява. През 2009 г., в началото на финансовата криза, той показваше, че дългът на Германия се увеличава с темп от над 4 400 евро в секунда.

Т.нар. Schuldenuhr се поддържа от Германската федерация на данъкоплатците и е изложен пред централата на групата в Берлин.

До тази седмица червените му цифри внимателно припомняха за влошаващата се фискална позиция на Германия: от юни 1995 г., когато е поставен часовникът, дългът на глава на населението нараства от 12 830 евро до сегашното му ниво от 23 827 евро.

Напоследък обаче се вижда стабилно подобряване на публичните финанси на страната, докато правителството на Ангела Меркел управлява балансиран бюджет всяка година от 2014 г. Заради процъфтяващата икономика на Германия бъдещото правителство вероятно ще се радва на бюджетен излишък от около 30 млрд. евро през следващите четири години. Това предизвиква политически дебати дали парите трябва да бъдат похарчени за увеличаване на публичните инвестиции, или за намаляване на данъците.

Промяната във фискалната позиция се отразява в часовника едва сега, защото изчисленията му се базират на официалното бюджетно законодателство, а не върху реалните решения за разходите и заемите, взимани от федералните и регионални финансови министри.

Райнер Холцнагел, председател на групата, казва, че Германия е „поела по добър път“ от гледна точка на балансираните бюджети, но настоява, че политическите лидери трябва да положат повече усилия. „Всички тези хубави новини за излишъци и балансирани бюджети накараха хората да вярват, че всичко е наред по отношение на дълга. Това не е така. Дори не покриваме Маастрихстките критерии“, казва той.

Съгласно критериите страните членки на ЕС трябва да поддържат публичен дълг под 60% от БВП.

Мащабите на предизвикателството с дълга на Германия се подчертават от факта, че със сегашния темп на намаляване ще минат около 800 години, за да се премахнат задълженията в размер на малко под 2 трлн. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:33 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още