IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Москва: Стриктно спазваме санкциите на ООН срещу Северна Корея

По-рано днес Ройтерс съобщи, че руска танкери са доставяли петрол и петролни продукти за Пхенян

16:02 | 30.12.17 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Руското външно министерство отхвърли твърденията, че Москва нарушава санкциите на ООН срещу Северна Корея, предаде Асошиейтед прес. В съобщение днес, цитирано от РИА Новости, ведомството посочва, че Русия изцяло и стриктно съблюдава режима на санкции, съобщава БТА.

Изявлението е в отговор на информация, че руски танкери прехвърлят петрол и петролни продукти на севернокорейски танкери. Трансферите са били извършвни в открито море.

Без да дава подробности, руското външно министерство отбеляза, че резолюциите на Съвета за сигурност на ООН въвеждат ограничения за севернокорейския внос на рафинирани петролни продукти, но не ги забранява изцяло.

Съветът единодушно одобри няколко пакета от санкции срещу Северна Корея заради ракетните й изпитания и ядрената програма, включително и нова резолюция на ООН от миналия уикенд.

Тя е внесена от САЩ и цели да забрани почти 90 процента от износа на рафинирани петролни продукти за Северна Корея, като наложи таван от 500 хил. барела годишно, и изисква репатрирането на севернокорейците, работещи в чужбина, в срок от 12 месеца.

Резолюцията ограничава също доставките на суров петрол за Пхенян до 4 милиона барела годишно.

Санкциите са свързани с опитите с балистични ракети, които извършва Пхенян. Руското Министерство на външните работи отбелязва, че проблемите на Корейския полуостров ще бъдат решени с преговори. В коментар за последната резолюция на ООН руските дипломати призовават САЩ и Северна Корея да не допуснат ескалация на напрежението в региона. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:12 | 09.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още