Между 2024 г. и 2035 г. на пазара на втечнен газ ще има недостиг от около 200 млн. тона годишно и това е шанс за Русия, коментира в интервю за "Коммерсант" руският енергиен министър Александър Новак. Според него страната може да заеме дял от 15-20% от пазара на втечнен газ до 2035 година. В момент той е около 4%.
Темата за развитието на проектите за втечнен газ са били дискутирани в началото на месеца, посочва още Новак и допълва, че едни от най-важните проекти в тази насока са находищата на полуостровите Ямал и Гидан, където запасите се оценяват на около 38 трилиона куб. метра.
Поръчката на президента Владимир Путин е разработването на тези проекти да не е за сметка на тръбния газ.
Новак коментира още, че са обсъдени и начините за транспортиране на газа, като един от тях е разработването на специален ледоход, защото находищата са основно в северния Полярен кръг. Разработването на този ледоход може да стане чрез публично-частни партньорства, посочва още Новак.
На въпрос дали частните инвеститори в един подобен проект ще бъдат газовите компании, руският енергиен министър отговаря, че добре дошли са всякакви инвеститори.
Най-голямата независима компания, която добива втечнен природен газ в Русия, е "Новатэк". По нейни изчисления към 2030 г. Русия може да произвежда към 80 млн. тона втечнен газ годишно. Самата компания смята, че може да държи дял от около 2/3 от този сегмент.
"Газпром" пък обмисля да създаде самостоятелна компания, която да се занимава с проекти за втечнен газ.