IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа задава темпа в глобалните сливания и придобивания през 2017 г.

По-стабилните икономически перспективи и нарастващото доверие са подкрепили активността при сделките в региона

12:37 | 13.12.17 г.
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Европа, която често изостава спрямо САЩ от гледна точка на сливанията и придобиванията (M&A) и показва слаби резултати в технологичния сектор, се оказа горещото място за сделки като цяло тази година, коментира Bloomberg.

По-стабилните икономически перспективи и нарастващото доверие в Европа е подкрепило активността при сделките в региона, докато в САЩ продължаващата битка за понижаване на корпоративната данъчна ставка, както и по-малкото големи сделки, са допринесли за по-ниския обем. Купувачите са обявили придобивания на европейски компании за 680 млрд. долара през 2017 г., което е с 23% повече спрямо миналогодишната сума, сочат данни на Bloomberg.

Тази година приключва успешно както за европейските придобиващи, така и за придобивани компании. Европейската IT компания Atos направи непоискана оферта за Gemalto на стойност 5,1 млрд. долара. Само няколко часа по-късно най-големият собственик на търговски площи в Европа Unibail-Rodamco разкри, че купува австралийския инвеститор в търговски центрове Westfield Corp за почти 16 млрд. долара.

В същото време стойността на обявените сделки в Северна Америка е спаднала с почти 30% до 1,1 трлн. долара тази година – най-ниското им ниво от 2013 г. - а в Азия остава без промяна на равнище от 626 млрд. долара. Макар че Северна Америка все още формира 44% от глобалния обем на M&A сделките, това е почти с една десета по-малко на годишна база и най-малкият дял от 2010 г. насам. В същото време Европа е на шестгодишен връх, допринасяйки с 26% към общия обем.

„Европа преминава през периода на икономическо възстановяване и това ще продължи до края на 2018 г.“, казва Уилям Ръкър, главен изпълнителен директор на британската Lazard. “Макроикономическите условия подкрепят M&A дейността и доверието на бизнеса се завръща“.

Въпреки това глобалният обем на M&A сделките все пак вероятно ще отбележи най-бавната си година от 2013 г. Сливания и придобивания за само 2,5 трлн. долара са били обявени тази година, докато през 2015 и 2016 г. сумата бе за над 3 трлн. долара. Международните придобивания от китайски компании например значително са намалели, тъй като компаниите се борят с по-строгия капиталов контрол и все по-предпазливите контрагенти.

Годината започна с една от най-големите европейски сделки. Френският производител на контактни лещи Essilor договори закупуването на италианския производител на очилата Ray-Ban Luxottica за около 24 млрд. долара. Сравнително по същото време Johnson & Johnson купи швейцарската биотехнологична компания Actelion за 30 млрд. долара.

Резултатите от останалите европейски мегасделки няма да са ясни преди новата година, но очакванията са позитивните тенденции да продължат и през 2018 г.

В САЩ компаниите стоят встрани от големи по мащаб сливания и придобивания тази година, изчаквайки да видят регулаторните промени при президента Доналд Тръмп и дали администрацията ще може да изпълни обещанията си за реформа на данъчния кодекс. Само три американски сделки за над 30 млрд. долара са били обявени през 2017 г., и трите – след септември.

„Първата половина на 2017 г. бе с по-малки, тактически сделки в САЩ, докато втората половина се движеше от големи промени в структурите на индустрията“, казва Майкъл Кар, глобален ръководител на M&A групата в Goldman Sachs Group. “Ако структурата на индустрията ти се променя, трябва да изпревариш [процеса] или бързо да отговориш“.

CVS Health обяви едва през декември, че купува конкурента си Aetna за 68 млрд. долара, а придобиването на много от активите на 21st Century Fox от Walt Disney може да бъде обявено още тази седмица.

В същото време непоисканата оферта на Broadcom към Qualcomm за 105 млрд. долара ще бъде най-голямата технологична сделка, ако бъде завършена следващата година.

Според Кар тенденцията към по-големи сделки в края на годината може да продължи и през 2018 г., особено за компании, търсещи растеж, или в индустрии, които бележат сътресения.

Несигурността невинаги спира сключването на сделки и пример за това е Великобритания. На фона на сътресенията заради Brexit M&A сделките са се увеличили с 9,5% тази година до 176 млрд. долара, макар че растежът е по-бавен спрямо повечето други европейски страни.

Испания обаче води в класацията. Сделките, включващи испански цели, възлизат на почти 115 млрд. долара през 2017 г. - най-високото им ниво от десетилетие, сочат данни на Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:38 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още