Европейската комисия (ЕК) може да понижи капиталовите изисквания за екологичните инвестиции на банките в опит да подкрепи зелената икономика и да се пребори с климатичните промени, заяви заместник-председателят на Комисията Валдис Домбровскис днес, цитиран от Ройтерс.
Институцията, която отговаря за предлагането на законите на европейско ниво, „гледа положително“ на плановете за свиване на капиталовите изисквания за зелените инвестиции на банките, заяви Домбровскис по време на форума „Една планета“ в Париж, посветен на финансирането на зелени инвестиции.
„Това на първо време може да бъде направено като понижим капиталовите изисквания за определени екологични инвестиции, например ипотеки за енергийна ефективност или електрически автомобили“, заяви Домбровскис на конференцията, провеждана две години след подписването на Парижкото споразумение за климата.
Той добави, че по-ниските такси могат да бъдат оформени спрямо „съществуващите отстъпки за инвестиции в малки и средни предприятия или висококачествени инфраструктурни проекти“.
В момента ЕС предоставя намаляване на капитала от 23,81% за експозициите на банките към малки компании при инвестиции до 1,5 млн. евро и обмисля свиване от 15% за дела инвестиции над този праг.
Инициативата, обявена от Домбровскис, е част от по-широк план за действие, който ще бъде представен от ЕК през март и който "ще постави основите устойчивото и зелено финансиране да постигне истинския си потенциал". Планът ще обхваща още две направления, съобщават от пресслужбата на ЕК.
ЕК ще предложи включването на фактори за устойчивост в инвестиционните мандати, заяви Домбровскис. „Това означава, че тези критерии ще бъдат отразени в задълженията, които мениджърите на активи и институционалните инвеститори имат спрямо парите, които управляват“, допълва той. Според заместник-председателя на ЕК така те ще взимат предвид рисковете за устойчивост при решенията за разпределяне на капитала.
Освен това според Домбровскис инвеститорите имат нужда от обща езикова и класификационна система за това кое е зелено и устойчиво. Именно затова ЕС планира създаването на такава класификационна система за устойчиво финансиране.
„Това ще ни позволи да дефинираме европейски стандарти и етикети за зелени облигации и зелени инвестиционни фондове“, заяви Домбровскис. „Това ще ни позволи да намерим решение за фрагментирането на пазара и ускоряване на зелените инвестиции спрямо всички видове инвеститори“, заключи той.