Унгарската централна банка поема по пътя на количествените улеснения във време, когато редица големи регулатори, включително Фед, започват да затягат паричната политика, съобщава Bloomberg.
Централната банка в Унгария започва да изкупува ипотечни облигации от януари в опит да привлече инвеститори и да овладее лихвите. Регулаторът се отказва от подхода на повечето малки централни банки да се фокусират върху краткосрочните лихви и инфлационен таргет. Сега централните банкери ще се опитат да влияят на дългосрочните лихви по ипотеките в Унгария, където правителството е едно от най-задлъжнелите в Източна Европа.
Целта е да се насърчи растежът, който изоставаше от други икономики в посткомунистическа Европа, както и да се предотврати повторно прекомерно вземане назаем на чуждестранна валута, което доведе до спасителен пакет от МВФ през 2008 г.
Близо 10 години след това Унгария се затруднява да стабилизира финансовата индустрия и да отблъсне агресивните пазарни спекуланти.
Разширявайки неконвенционалния си арсенал, централната банка в Унгария ще поеме лихвения риск от кредиторите в рамките на до 10 години, като започне да продава лихвени суапове от януари. Очаква се регулаторът да изкупи и ипотечни ценни книжа на стойност до 500 млрд. форинта (1,9 млрд. долара).
Движещата сила зад трансформацията на паричната политика в Унгария е Дьорд Матолчи, бивш министър на икономиката и близък до премиера Виктор Орбан. Той застана начело на централната банка през 2013 г.