След постигането на споразумението на ниво експерти по третия преглед на спасителната програма Атина трябва да подготви още непопулярни мерки, пише гръцкият в. "Катимерини".
В събота кредиторите и правителството се разбраха за основните параметри на споразумението, а очакванията са, че по-късно днес документът ще бъде дискутиран и одобрен и на заседанието на Еврогрупата. Но дори и това да не стане, правителството на Алексис Ципрас всъщност ще бъде изправено пред трудни седмици.
Според изданието управляващата коалиция в южната ни съседка готви мащабен пакет със законодателни промени, включващ повече от 100 промени. Той ще бъде внесен за обсъждане в парламента през януари 2018 година.
И въпреки че тези мерки не изискват намаляване на разходи, орязване на пенсии и заплати, те все пак ще докоснат болезнени за "Сириза" теми. Става дума основно за промените за фалитите на домакинствата и отнемането на ипотекирани домове. Кредиторите бяха категорични за нуждата от електронни търгове на имоти с просрочени ипотеки, за да бъдат оздравени банките и третият преглед на програмата да приключи успешно.
Някои крила в лявата партия на премиера Ципрас обаче не подкрепят подобни искания, твърди "Катимерини".
Споразумението по прегледа на техническо ниво се случи изненадващо без проблеми, коментира още гръцкото издание. Източници обясняват това с липсата на забележки от страна на Международния валутен фонд (МВФ). Институцията обаче все още не е решила дали ще подкрепи финансово програмата на Гърция. Очакванията са, че това ще стане през февруари 2018 година.
На този фон гръцкият премиер предприе и рискован ход, предлагайки мярката за допълнително орязване на пенсиите в страната през 2019 година да бъде отхвърлена, ако МВФ се откаже да участва в спасителната програма, преди нейния край през август 2018 година, или ако Атина успее да изпълни очакванията на кредиторите за първичен излишък по бюджета от 3,5% през 2018 година и без мярката за намаляване на пенсиите.