Финансовите министри на Латвия, Люксембург, Португалия и Словакия се кандидатираха в четвъртък да сменят Йерун Дейселблум като лидер на групата на финансовите министри на еврозоната – т.нар. Еврогрупа, преди планирания вот следващата седмица, съобщава Ройтерс.
Финансовите министри на Латвия Дана Рейзниеце-Озола, на Люксембург Пиер Граменя, на Португалия Мариу Сентену и на Словакия Петер Казимир са подали официално кандидатурите си днес, обявиха от Съвета на ЕС.
Решението ще бъде взето в понеделник. Успешният кандидат трябва да получи подкрепата на поне 10 от 19-те финансови министри.
Сегашният председател на еврогрупата холандецът Йерун Дейселблум ще се оттегли на 13 януари след два мандата от 2012 г. насам, тъй като вече не е финансов министър.
Европейските социалисти, от които е и Дейселблум, призовават позицията да остане при социалист, тъй като европейските дясноцентристи вече са заеми някои от водещите позиции в ЕС – председател на Европейската комисия, председател на лидерите на ЕС и ръководител на Европейския парламент.
Сентену е социалист и има подкрепата на Италия, чийто финансов министър също искаше позицията, но се отказа, тъй като не е сигурен дали ще остане в правителството след изборите в Италия през май 2018 г.
Икономистът, завършил Харвард, поведе Португалия през силно възстановяване след дълговата криза и спасителния заем през 2011-14 г. Икономиката на страната се е разраснала с най-бързия темп от поне десетилетие, а бюджетният дефицит е напът да стигне най-ниското си ниво от много десетилетия.
През май германският финансов министър Волфганг Шойбле нарече Сентену „Роналдо на финансовите министри от ЕС“, тъй като Португалия скоро ще излезе от процедурата на ЕС за прекомерен дефицит.
Някои в еврогрупата смятат, че министър от страна, която е трябвало да бъде спасявана заради минали политически грешки, има по-малък шанс да бъде избран. Според мнозина Сентену, смятан за компетентен академик, не е допринесъл много към обсъжданията в Еврогрупата в миналото.
Петер Казимир, който също е социалист, пое в строга финансова посока у дома. Някои представители смятат, че той ще получи подкрепата на Берлин, Холандия и по-широката дясноцентристка Европейска народна партия заради по-твърдата си позиция спрямо спасителните заеми за Гърция.
Критиците му казват, че той не се е възползвал от словашкото председателство на Съвета на ЕС, за да прокара икономическата си програма по-твърдо и да покаже лидерство. Освен това се смята за твърде строг от фискална гледна точка в сравнение с други социалисти, казват официални лица.
Граменя е либерал и има по-центристка позиция, макар че някои от колегите му го критикуват за мнението му по европейското сътрудничество при данъците. Малката страна вече държи престижната позиция на председателя на ЕК.
36-годишната Рейзниеце-Озола е единствената жена, кандидатирала се за поста, а партията ѝ е по-скоро европейска дясноцентристка, отколкото социалистка, което може да ѝ спечели подкрепата на дясноцентристките финансови министри.
Критиците ѝ обаче споменават още, че подобно на Сентено, тя не е взимала особено участие в срещите на еврогрупата досега и е водила кампания срещу приемането на еврото в Латвия през 2014 г.
В интервю за латвийската телевизия през март 2015 г. тя казва, че „все още не е променила мнението си“ за присъединяването на Латвия към еврото.