Повече от 33,7 хил. души са загинали или изчезнали, прекосявайки Средиземно море в периода между 2000 година и първата половина на 2017 година, показва проучване на Международната организация за миграция (IOM). Това прави Средиземно море най-смъртоносната граница в света.
Броят на смъртните случаи намаляват след споразумението между ЕС и Турция за намаляването на броя на мигрантите, допълват от Организацията.
Авторите на доклада обаче посочват, че това ограничение може да е нож с две остриета - затварянето на по-кратките и по-малко опасните пътища могат да разкрият далеч по-опасни маршрути към Европа.
IOM анализира нелегалната миграция в Европа от 70-те години на миналия век досега. Според проучването тя се увеличава със затягането на политиката по миграция в някои държави. Това е най-видимо с въвеждането на визи за граждани от Северна Африка и Турция дори и за временните работници от тези страни. Това е увеличило незаконните мигранти, като например членове на семействата, които искат да се съберат и е дало стимул на контрабандистите.
Липсата на законен начин да бъде търсено убежище също увеличава броя на мигрантите по море и засягат основно страните от Централна и Източна Европа и по Средиземноморието след 2009 година, пишат от Организацията.
IOM разглежда и потоците днес към Гърция и Италия. Към Гърция през Средиземно море навлизат бежанци основно от Ирак, Афганистан и Сирия, бягащи от политическа несигурност или военни действия. Преди да поемат по опасния път през Средиземно море те нямат възможност да кандидатстват за бежански визи и да търсят защита.
Пристигащите в Италия пък са основно от Африка, от страни с липсата на перспективи, висока безработица, слабо управление и политическа и икономическа нестабилност.
преди 7 години Всичко е доброволно , насила никой не е влезнал в морето . отговор Сигнализирай за неуместен коментар