Парите в брой все още доминират при потребителските плащания в еврозоната, въпреки че много западни икономики бързо възприемат електронните плащания. Това показва проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирано от Ройтерс.
Данните показват, че еврозоната е един от регионите в големите западни икономики, където отдръпването от кеша се случва най-бавно. Все по-малко плащания в брой има в САЩ, Великобритания, Австралия и Канада.
Близо 79% от трансакциите на дребно в еврозоната са били осъществени чрез плащане в брой. В Германия, най-голямата европейска икономика, този дял е бил 80%. Това до голяма степен обяснява недоволството във федералната република срещу решението за спирането от печат на банкнотата от 500 евро. Решението беше изтълкувано като първа стъпка в отдръпването от плащанията в брой, припомня Ройтерс.
След опустошителни две световни войни и хиперинфлация, икономически консервативните германци предпочитат парите в брой и дори при банкирането избират просто услуги за спестяване като кешови депозити.
За сравнение, кеш се използва само при 15% от аналогичните продажби в Швеция. Там парите в брой в обращение намаляват от години, показват данни на централната банка Riksbank.
В еврозоната най-малко пари в брой се използват в Холандия и Естония – по-малко от половината трансакции.
Средностатистическият потребител във валутния съюз носи в себе си 65 евро, а в Германия – над 100 евро.
Според ЕЦБ обаче безконтактното плащане може рязко да повиши броя на електронните трансакции. Тези плащания обаче генерират едва 1% от продажбите в днешно време.