Британският министър-председател Тереза Мей обяви в понеделник бюджет на стойност 4 млрд. паунда за проучвания и развитие и регионални стратегии за растеж, очертавайки планове в подкрепа на икономиката след Brexit, съобщава Ройтерс.
На фона на трудната международна конкуренция Великобритания се опитва да си изгради нова глобална роля на лидер в „индустриите на бъдещето“ като изкуствен интелект и автономни автомобили, след като излезе от Европейския съюз през март 2019 г.
В по-слаба позиция след разочароващите предсрочни избори и с изоставащите преговори около Brexit, Мей се опитва да предизвика известен оптимизъм към икономиката, за да помогне на крехкото си правителство на малцинството да премине през най-несигурния период за страната от Втората световна война насам.
В понеделник, малко преди представянето на бюджета за 2018 г. от финансовия министър Филип Хамънд в сряда, тя обяви фонд за 1,7 млрд. паунда за съживяването на градове в страната и средства за 2,3 млрд. паунда за проучвания и развитие до 2021/22 г. Допълнителни детайли за финансирането засега не са известни.
„Това е нов дългосрочен подход към оформянето на по-силна и справедлива икономика през следващите десетилетия“, казва Мей в статия за Times.
Основното предизвикателство в бюджета ще бъде да се подобри трайно слабата производителност на Великобритания, която изостава зад международните си конкуренти и се възприема за основен ограничаващ фактор на икономическия растеж.
Новото финансиране е свързано с „Индустриалната стратегия“ на Великобритания – опит за създаването на по-квалифицирани, високоплатени работни места, която бе обявена за пръв път от Май, след като пое поста миналата година.
Мей вече си е поставила за цел да увеличи разходите за проучвания и развитие до 2,4% от БВП до 2027 г. - ниво, което съответства на средното в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Финансирането, обявено в понеделник, ще увеличи разходите в този сектор до 12,5 млрд. паунда през 2021/22 г.
преди 7 години Индустриите на бъдещето са тенис, футбол, голф - както е било, така и ще бъде. Можеш ли да играеш с топката - в играта си. Не можеш ли, чакат те безкрайни вечери пред телевизора с пластмасово шише от 2.5 литра бира в ръка, с тумбак до коленете и самотното обещание пред себе си, че от утре започваш с коремните преси и ще направиш плочки чак до раменете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Едно умно решение. За съжаление, тия сектори изискват високо образован човешки ресурс. Не виждам как ще стане само с пари и лордове. По ирония на съдбата - те срязват европейците, но нищо няма да се промени за паки-маи и индуси и могабета... Па като ги гледам, те коли не могат да карат, камо ли самоуправляващи се да строят... отговор Сигнализирай за неуместен коментар