Европейската комисия (ЕК) повишава прогнозата си за икономическия растеж на България с 1 пр. пункт до 3,9% през тази година в своя есенен преглед на икономическото състояние на Европейския съюз (ЕС). От Брюксел отчитат продължаващия ръст на икономиката с по-добър от очакваното темп през първото полугодие, както и че вътрешното потребление остава основен двигател на растежа.
Рисковете за ръста са значително балансирани, макар и през 2018 г. и 2019 г. да е очаквано леко забавяне на растежа на българската икономика до съответно 3,8% и 3,6%. Сред двигателите на растежа остават вътрешното потребление и инвестициите, основно идващи от европейските фондове за програмния период 2014 -2020 г.
От Брюксел посочват още, че увеличаването на заплатите и доходите на хората би имало вторичен позитивен ефект за икономическата експанзия на страната и подкрепа за вътрешното потребление.
Очакванията на ЕК са страната ни да ускори усвояването на европейското финансиране през следващите две години.
В своя доклад от Комисията отбелязват още, че износът започва да губи своята роля на "локомотив" на икономиката. През 2017 г. ръстът на вноса превишава този на износа, а инфлацията започва да се повишава под натиска на силното вътрешно търсене.
Заплащането на труда се увеличава, а безработицата намалява, което реално подкрепя търсенето. Бюджетната рамка на страната запазва своята устойчивост - очакванията са за минимален излишък въпреки увеличените публични разходи, пишат още от Брюксел.
ЕК вижда и леко възстановяване на инвестициите след спада от 6,6% през 2016 г.
През тази година излишъкът по текущата сметка ще се свие до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), което се дължи на увеличаването на вноса, прогнозира още Комисията. Тази тенденция ще продължи и през следващите две години. Очакванията са, че излишъкът по текущата сметка ще бъде в размер на 2,4% и 2,3% от БВП през 2018 и 2019 г.
След дълъг период на дефлация в страната през 2017 г. се очаква обръщане на тенденцията и инфлация от 1%, породена от вътрешното търсене, по-високите цени на комуналните услуги и поскъпването на електроенергията и суровините. Ръст на инфлацията се очаква и през следващите гдве одини - съответно 1,5% и 1,6%.
Заетостта ще се увеличи с 0,7% през 2017 г., а безработицата се предвижда да намалее до 6,4% спрямо 7,6% през 2016 г.
преди 7 години "В своя доклад от Комисията отбелязват още, че износът започва да губи своята роля на "локомотив" на икономиката. През 2017 г. ръстът на вноса превишава този на износа...."Еееебахти...! Тамън станахме лидери по износ на тикви и.... пак ше ги внасяме, дагае'м... Май само трайно се запазва износът на айтикухаовци... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години къде беше последните 6 месеца ? ... върни се пак там, хич не ни липсваше :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Все още признатите специалисти не зачитат, че при наличната грешка в паричната система икономическият растеж осигурява развитие на по-голям потенциал за дългови кризи.При условия на допусканата държавна грешка, който се хвали с участие за постигнат икономически растеж да не пропуска своя принос за щетите при дълговите кризи. Сега колкото повече работят хората за постигане на икономически растеж, толкова по-силен потенциал за дългови кризи се развива и съпътстващите злини са по-болезнени.Съществуват две възможности: Първа: Продължаване на грешката в паричната система.При всякакъв икономически растеж, запазва се водещата причина за щети.Втора: Прилагане на подобрената парична система.Подсигурен е социален просперитет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар