Проектната компания за изграждането на разширението на „Северен поток“ - Nord Stream 2, е наела адвокатската кантора Bech-Bruun, която да ги защити срещу планове за законодателни промени на датското правителство. Това става ясно от публикация на страницата на представителството на Европейската комисия в Дания.
Датското правителство подготви проект за промени, които дават право на правителството да спира проекти, когато има съмнения, че те нарушават националната сигурност. В момента проекти от типа на „Северен поток“ 2 могат да бъдат спрени само от институциите, отговарящи за екологията, и то само когато те застрашават околната среда.
Адвокатите на Nord Stream 2 обаче са обявили по време на изслушване в датския парламент във връзка с новото законодателство, че промените са насочени директно към проекта за нов газопровод в Балтийско море, а и ще имат ретроактивно действие.
Всъщност Дания все още не е дала отговор ще позволи ли строителството на новия газопровод, затова и законът все още няма обратно действие спрямо проекта.
Очакванията са, че новият закон ще влезе в сила в началото на 2018 година. Желанието на Русия е да започне строителството на газопровода през следващата година и да реализира плановете си да прекрати транзита през Украйна след 2019 година, когато изтича договорът между двете страни.
Партньори на „Газпром“ в развитието на проекта „Северен поток“ 2 са пет западноевропейски енергийни гиганта - Uniper, BASF, Engie, OMV и Shell. Целта е през 2020 година доставките на газ за Европа по дъното на Балтийско море да се увеличат с още 55 млрд. куб. метра годишно. Очаква се цената на разширението на съществуващия газопровод да струва към 10 млрд. евро.
Другият проект на Москва, който цели заобикалянето на Украйна, е „Турски поток“, чието строителство вече е в ход.